Skrzyp polny (Equisetum arvense)

SKRZYP POLNY (Equisetum arvense) jest byliną należącą do rodziny skrzypowatych. Występuje powszechnie na terenie całej Europy – w lasach, nad brzegami w wilgotnych zaroślach, na łąkach czy jako pospolity chwast na polach uprawnych. Bywa nazywany także chwoszczem, końskim ogonem lub – ze względu na swój wygląd – jedlinką lub jedliną polną, przypomina bowiem niewielką jodełkę.

Właściwości skrzypu polnego

Jedlinka kryje w swym wnętrzu prawdziwe bogactwo składników o właściwościach dobroczynnych dla zdrowia organizmu. Do celów ziołoleczniczych oraz kosmetologicznych stosuje się ziele skrzypu polnego. Zawiera ono liczne cenne składniki, takie jak polifenole (saponiny, flawonoidy, garbniki i sterole roślinne), sole fosforu, wapnia i potasu, a także żelazo, kobalt i mangan. Przede wszystkim obfituje jednak w łatwo przyswajalne związki krzemu. Wykazują one m.in. właściwości wzmacniające i utrzymujące elastyczność naczyń krwionośnych oraz zapobiegające odkładaniu się w nich związków tłuszczowych. To właśnie krzemionka ma tak korzystny wpływ na młody wygląd cery, włosów i paznokci. Ponadto skrzyp zawiera również witaminę C oraz kwasy organiczne – szczawiowy, askorbinowy, jabłkowy i krzemowy. Posiada właściwości przeciwkrwotoczne, moczopędne oraz oczyszczające organizm ze szkodliwych produktów przemiany materii.

Działanie na cerę, włosy i paznokcie

Od dawna znane jest wyjątkowo korzystne działanie skrzypu polnego na kondycję włosów, cery i paznokci. Napary, szampony, płukanki czy tabletki zawierające ziele skrzypu polnego są prawdziwymi sprzymierzeńcami w dbaniu o urodę. Zapewniają odpowiednią wilgotność i sprężystość włosów oraz elastyczność cery. Wspomagają regenerację tkanek oraz zapobieganie przedwczesnemu powstawaniu zmarszczek. Ponadto wpływają na zmniejszenie potliwości stóp.

Inne zastosowanie skrzypu

Warto uzupełnić codzienny jadłospis o preparaty ze skrzypem polnym również z wielu innych powodów. Jako że roślina ta wykazuje właściwości moczopędne, może być stosowana wspomagająco w niektórych schorzeniach dróg moczowych i nerek. Dzięki działaniu przeciwkrwotocznemu jest zalecana kobietom z obfitymi miesiączkami, a także osobom cierpiącym na wrzody żołądka i dwunastnicy, żylaki odbytu czy owrzodzenia okrężnicy. Warto ją używać również jako wspomożenie prawidłowej pracy wątroby i ciśnienia krwi oraz poprawę stanu kości i tkanki łącznej. Ze względu na bogactwo składników mineralnych, preparaty ze skrzypem polnym sprawdzą się także jako pomoc w uzupełnianiu niedoboru mikroelementów.

Skrzyp polny – przeciwwskazania

Szczególną ostrożność w stosowaniu preparatów ze skrzypem polnym powinny zachować osoby chorujące na dnę moczanową, kłębuszkowe zapalenie nerek oraz zaburzenia pracy serca i nerek, a także kobiety ciężarne i w okresie karmienia. W przypadku wspomnianych dolegliwości i stanów, należy skonsultować się z lekarzem przed rozpoczęciem przyjmowania suplementów lub picia herbatek ze skrzypem.

Należy również pamiętać, że długotrwałe spożywanie skrzypu polnego w różnych postaciach może przyczyniać się do niedoborów witaminy B1. Dlatego też równolegle ze skrzypem powinno się przyjmować suplementy zawierające ową witaminę.

 

 

Herbatkowy poradnik