Herbatki owocowo-ziołowe – alternatywa dla słodzonych soków i napojów

Herbatki ziołowe i owocowe nie tracą na popularności. Ich przepyszny smak i wspaniały aromat sprawiają, że stale zyskują nowych zwolenników. Warto jednak pić owocowo-ziołowe herbatki nie tylko dla ich smaku i zapachu. To przede wszystkim sposób na wspomaganie prawidłowego funkcjonowania organizmu. Stanowią one również doskonałą alternatywę dla słodzonych napojów i soków.

Potęga smaku

Bogaty wybór mieszanek owocowych i ziołowych sprawia, że każdy może znaleźć w tak szerokiej ofercie herbatkę idealną dla siebie. Co więcej, starannie dobrane składniki i oryginalne smaki stanowią alternatywę dla gazowanych, słodzonych napojów, a także soków – należy bowiem pamiętać, że spożywanie zbyt dużej ilości soków skutkuje dostarczaniem organizmowi sporej porcji cukrów. Jest to szczególnie szkodliwe w przypadku dzieci. Zaleca się nawet, by maluchom podawać maksymalnie szklankę soku tygodniowo, aby zapobiec niszczeniu szkliwa zębów przez cukier w nim zawarty. Smaczne herbatki ziołowo-owocowe, takie jak te zawarte w Pakiecie dla Przedszkoli stanowią świetny sposób na przyzwyczajenie najmłodszych do niesłodzonych napojów. Specjalnie dobrane mieszanki przepysznych herbatek pokazują, że smaczny napój wcale nie musi być pełen cukru i sztucznych substancji słodzących.

Dobroczynne właściwości

Herbatki z ziół i owoców, poza walorami smakowymi, posiadają również liczne właściwości dobroczynne dla organizmu. W zależności od rodzaju, działają one na pracę układu mięśniowo-stawowego, oddechowego czy pokarmowego. Wspierają naturalną odporność organizmu i chronią przed działaniem oksydacyjnym. Pomagają również w osiągnięciu oraz utrzymaniu odpowiedniej masy ciała. Ich systematyczne spożywanie to też polecana metoda naturalnego wsparcia odżywiania dla osób pragnących prowadzić zdrowy tryb życia.

Zróżnicowana dieta

Należy pamiętać, że pomimo licznych dobroczynnych właściwości, herbatki owocowo-ziołowe – podobnie jak np. suplementy, nie mogą zastąpić zdrowego i zrównoważonego sposobu odżywiania. Zbilansowana dieta opiera się na dostarczaniu organizmowi wszystkich niezbędnych substancji z różnych pokarmów. Należy zjadać co najmniej trzy posiłki (a najlepiej 4-5) w ciągu dnia, spośród których szczególnie ważne jest śniadanie, dostarczające organizmowi niezbędnej energii na cały dzień. Jeśli chodzi o rodzaje produktów, które należy spożywać, to warto kierować się tzw. piramidą żywienia. Na dole piramidy znajdują się pokarmy, których powinno być w diecie najwięcej, a na szczycie – najmniej. Zaleca się więc spożywanie dużych ilości warzyw i owoców, produktów zbożowych (w tym przede wszystkim pełnoziarnistych), nabiału – mleka, ewentualnie jogurtów, kefirów i serów, a także ryb, orzechów, jaj i nasion roślin strączkowych. Należy natomiast ograniczyć spożycie soli oraz tłuszczów zwierzęcych (lepiej zastąpić je olejami roślinnymi), jak również unikać cukru i słodyczy. Warto używać ziół – mają one cenne składniki i poprawiają smak potraw.

Stosowanie się do wyżej wymienionych zasad przyczyni się do prawidłowego wzrostu i funkcjonowania organizmu.

Herbatkowy poradnik