ANYŻ (łac. Pimpinella anisum)

ANYŻ (łac. Pimpinella anisum L.) jest rośliną jednoroczną rosnącą do 50 cm, posiada cienki, palowy korzeń zaś łodyga jest prosta, owłosiona w części górnej rozgałęziona. Liście dolne długoogonkowe, okrągło nerkowate, ząbkowane, liście środkowe wyżej położone trzy lub pięciokrotnie pierzaste. Kwiaty zaś są drobne, białawe zebrane w baldachach na szczytach pędów. Owocem jest rozłupka  4-6 mm. Anyż rośnie na glebach piaszczysto-glinianych lub gliniasto-piaszczystych czarnoziemach bogatych w próchnicę.

Owoce anyżu zawierają olejek eteryczny, którego głównym składnikiem jest anetol, to właśnie dzięki niemu anyż ma tak specyficzny zapach i słodki smak. Dodatkowo z  owoców anyżu pozyskuje się od 10-30 % oleju tłustego, flawonoidy, kumaryny, białka, składniki mineralne i cukier.

W fitoterapii wykorzystuje się owoc anyżu i pozyskiwany z niego olejek. Anyż znany jest ze swoich właściwości wspierających zdrowie układu oddechowego, poprawiających trawienie i wiatropędnych. Związane jest to z obecnością związków o właściwościach wykrztuśnych, rozkurczających i wydzielniczych. Owoce anyżu wykorzystywane są również w przemyśle cukierniczym, alkoholowym i perfumeryjnym, jak również są znaną przyprawą.

(1)Słownik botaniczny

(2)Senderski M.E., Prawie wszystko o ziołach

(3)Wydawnictwo Naukowe PWN Encyklopedia zielarstwa i ziołolecznictwa

Herbatkowy poradnik