Aronia czarna (Aronia melanocarpa)

Aronia czarna, aronia czarnoowocowa (Aronia melanocarpa (Michx.) Elliott) to krzew należący do rodziny różowatych. Pochodzi z Ameryki Północnej, gdzie występuje w stanie dzikim. W Polsce uprawiana jest na plantacjach. Krzew osiąga wysokość 2 do 2,5 m. Liście są zielone (jesienią brązowoczerwone lub zielone), jajowate, o długości do 5 cm. Kwiaty są małych rozmiarów, białe z różowym odcieniem, zebrane w baldachogrona po 5-20 sztuk. Owoc aronii to jagoda. Ma czarny kolor z delikatnym szarym nalotem. Jego średnica wynosi od 6 do 8 mm. Jagody dojrzewają we wrześniu.

Owoce aronii zawierają dużą ilość antocyjanów, fenolokwasy, garbniki, pektyny, witaminy (P, C, z grupy B i E) oraz sole mineralne: potas, wapń, fosfor, magnez, żelazo i pierwiastki śladowe: jod, mangan, molibden.

W przemyśle spożywczym wykorzystuje się ją do produkcji dżemów, konfitur, soków czy nalewek. Często używana jako naturalny barwnik do przetworów. Owoce aronii ze względu na dużą zawartość garbników mają lekko cierpki smak co powoduje, że są mniej chętnie spożywane w stanie surowym.

Owoce aronii, ze względu na bogaty skład wykazują działanie ściągające i zmniejszające stan zapalny (garbniki),  wspierające krążenie obwodowe krwi (antocyjany).

Aronia i jej przetwory mogą być stosowane w celu uzupełnienia witamin i składników mineralnych, jako wsparcie dla prawidłowego funkcjonowania układu krwionośnego i w poprawie  odporności organizmu.

________________________________________________

  • Wydawnictwo Naukowe PWN Encyklopedia zielarstwa i ziołolecznictwa
  • Aronia melanocarpa (www.atlas-roslin.pl)
  • Piotr Eggert: O aronii. (www.aronia.org.pl/oaronii/)

Herbatkowy poradnik