CYNAMONOWIEC CEJLOŃSKI ( z łac. Cinnamomum verum ) Jest to krzew lub drzewo sięgające 12 m, o szarobrunatnej korze, na przełamanie czerwonawej. Liście ma jajowate, całobrzegie, skórzaste, wiecznie zielone. Kwiaty drobne zielonożółte zebrane w wiechy w kątach liści. Owocem jest jednonasienna jagoda o barwie sinozielonej i zapach podobny do jałowca. Cynamonowiec cejloński występuje w Cejlonie oraz na wybrzeżach Indii. Uprawiany w południowo – wschodniej Azji, na Madagaskarze, w Ameryce Południowej, na Antylach i w krajach strefy tropikalnej.
CYNAMONOWIEC CEJLOŃSKI
Uprawa i pozyskiwanie surowca :
Surowcem zielarskim jest kora cynamonowca, którą stanowi wysuszona kora młodych pędów pozbawiona korka i części kory pierwotnej, zwana cynamonem, a znana powszechnie jako przyprawa kuchenna stosowana też w przemyśle cukierniczym oraz w lecznictwie.
W lecznictwie stosowany jest też olejek cynamonowy ( łac. Cinnamomi oleum ).
Surowiec otrzymuje się przez okorowywanie młodych 2 -3 letnich pędów i gałęzi, w porze, kiedy korę jest najłatwiej zdejmować. Po zdjęciu kory usuwa się z niej warstwę miąższu oraz części skorkowaciałe, tnie się na kawałki i suszy na słońcu. Najbardziej wartościowe są kory cienkie, o jasnym zabarwieniu, zawierające najwięcej substancji aromatycznych.
CYNAMONOWIEC CEJLOŃSKI
Podstawowe substancje :
Kora cynamonowca zawiera olejek, którego głównym składnikiem jest aldehyd cynamonowy oraz występujący w nim eugenol posiadający korzenno palący smak. Ponadto znajdują się w niej związki triterpenowe, a także śluzy, garbniki, skrobia i cukry.
CYNAMONOWIEC CEJLOŃSKI
Działanie i zastosowanie :
Korę cynamonową i olejek wykorzystywano w starożytnym Egipcie w praktykach i obrzędach religijnych oraz do balsamowania zwłok. Olejek cynamonowy był jednym z najcenniejszych aromatów, jest wymieniany w Starym Testamencie. W średniowieczu już był stosowany jako przyprawa i lek.
Kora cynamonowca wykazuje działanie przeciwbakteryjne, fungistatyczne, pobudzające czynności ruchowe. Wyciąg z kory stosowany jest przy braku łaknienia, w dolegliwościach trawiennych typu lekkie dolegliwości kurczowe w obrębie żołądka i jelit, uczucie pełności i wzdęcia.
M.E. Senderski Prawie wszystko o ziołach