Czystek (z łac. Cistus)

Czystek (z łac. Cistus) to niewysoki krzew z rodziny czystkowatych, obejmujący ponad 50 gatunków i mieszańców międzygatunkowych. Rośnie powszechnie w basenie Morza Śródziemnego i w Azji Zachodniej, w Polsce występuje w uprawach jako roślina ozdobna oraz stosowana w ziołolecznictwie. Charakteryzuje się delikatnymi białymi, różowymi lub fioletowymi płatkami, otwierającymi się rano i opadającymi pod zapadnięciu zmroku. Ze względu na to, że rośnie dziko na podłożu skalistym, bywa nazywany różą skalną.

Roślina ta była stosowana w medycynie ludowej od wieków. W starożytności otrzymywano z niej ladanum, czyli miękką i lepką żywicę, którą używano w przypadku chorób oddechowych, biegunki oraz na trudno gojące się rany. Na początku ladanum pozyskiwano, wyczesując wełnę owiec i sierść kóz często wypasanych w zaroślach, w których rósł czystek, a potem „wyczesując” same krzewy przy pomocy narzędzi przypominających kształtem duże grzebienie. Z niektórych gatunków czystka wykonywano również napary.

Czystek – właściwości

Czystek jest szczególnie bogaty w polifenole, czyli silne przeciwutleniacze o dobroczynnym wpływie na organizm. Te naturalne antyoksydanty chronią komórki i tkanki przed działaniem wolnych rodników, które mogą przyczynić się do powstawania chorób, m.in. miażdżycy, reumatoidalnego zapalenia stawów, a nawet nowotworów. Czystek zawiera także hydrofile, witaminę E oraz garbniki o właściwościach antybakteryjnych i przeciwzapalnych oraz dobroczynnym działaniu na układ pokarmowy, zwłaszcza w przypadku dolegliwości trawiennych.

Czystek – działanie

Herbata z czystka wspomaga hamowanie powstawania oraz rozwoju stanów zapalnych w organizmie. Wykazuje działanie wzmacniające organizm i dodające energii. Regularne picie naparów z tej rośliny wspiera prawidłowe funkcjonowanie układu odpornościowego oraz utrzymanie odpowiedniego poziomu cholesterolu. Napój ten wspiera organizm w naturalnej walce z drobnoustrojami i wirusami, dlatego też jest szczególnie pomocny w przeziębieniu i grypie oraz bakteryjnych chorobach żołądka i jelit.

Roślina ta jest wykorzystywana nie tylko jako herbata do picia, ale również napar do przemywania. Ze względu na antybakteryjne właściwości czystka, może on być stosowany wspomagająco w różnego rodzaju chorobach i stanach zapalnych skóry. Można nim obmywać skórę niemowlęcia w przypadku wysypki występującej w związku z noszeniem pieluszek, a także cerę trądzikową u młodzieży i dorosłych.

Czystek – opinie specjalistów

W ostatnich latach czystek zdobył ogromną popularność. Przypisuje mu się legendarne wręcz właściwości. A co na temat czystka sądzą lekarze? Opinie wśród specjalistów są podzielone. Wielu docenia wspomagające działanie czystka w przypadku różnych dolegliwości, jednakże przypisywanie mu tak wszechstronnego działania (leczenie nowotworów, boreliozy, zapalenia płuc czy odtruwanie organizmu) jest przesadzone. Warto pamiętać, że nie wszystkie właściwości tej rośliny zostały jeszcze przebadane, nie można jej więc traktować jako leku i remedium „na wszystko”. Dlatego też w przypadku różnych chorób czy dolegliwości nigdy nie wolno rezygnować z lekarstw oficjalnie zalecanych przez medycynę. Należy traktować herbatki z czystka jako suplement wspomagający proces dochodzenia do zdrowia i prawidłowe działanie organizmu.

Herbatkowy poradnik