DZIEWANNA WIELKOKWIATOWA ( łac. Verbascum thapisforme) roślina dwuletnia pokryta gęstym, delikatnym, białym lub żółtawym kutnerem, wyrastająca do 2 m wysokości. Dziewanna wielkokwiatowa występuję prawe w całej Europie. Dziewannę można spotkać na ugorach, niewielkich wzgórzach, nasypach, czasem na skraju lasu. Rośnie nawet bez wody, wtedy, gdy podłoże jest mało zasobne w wodę i składniki pokarmowe. Wszystkie z gatunków dziewanny tworzą bardzo okazały kwiatostan w kształcie kłosa. Liście dziewanny są szerokie i wyglądają jak z filcu.
DZIEWANNA WIELKOKWIATOWA
Zastosowanie i substancje:
Dziewanna wielkokwiatowa niszczy wirusy, które wywołują grypę typu A i B oraz wirusa ptasiej grypy. Dziewanna występująca w lekach wykazuje dużą skuteczność w niszczeniu szczepów bakterii wywołującej zapalenie płuc. Kwiaty dziewanny działają wykrztuśnie, a znajdujące się w nich związki śluzowe wnoszą działanie osłaniające i powlekające. Ponadto wykazują działanie przeciwkaszlowe, łagodzące podrażnienia, przeciwzapalne i pobudzające czynności wydzielnicze dróg oddechowych. Dziewannę przede wszystkim jest środkiem przeziębieniowym.
Kwiaty dziewanny zawierają śluz, saponiny triterpenowe, irydoidy, flawonoidy pochodne hesperydyny, fenyloproposnoidy, karotenoidy, cukry.
DZIEWANNA WIELKOWIATOWA
Wykorzystanie:
Napar z kwiatów dziewanny można stosować zewnętrznie do płukania jamy ustnej i gardła oraz do okładów w chorobach skórnych i nerwobólach, ale także na oparzenia, odmrożenia i stłuczeniach, wewnętrznie zalecane jest picie ciepłego naparu w stanach zapalnych żołądka i jelit, ale również przy suchym kaszlu i chrypce. Odwary stosowane z kwiatów dziewanny wykorzystywane są również do płukania jamy ustnej i gardła w anginie i przeziębieniu, a także w okładach na chore miejsca.
(1) Nowak, T.Z., Zioła dla zdrowia dzieci
(2) Senderski M.E., Prawie wszystko o ziołach
(3) Wydawnictwo Naukowe PWN Encyklopedia zielarstwa i ziołolecznictwa