GRUSZA POSPOLITA (łac. Pyrus communis)

GRUSZA POSPOLITA (łac. Pyrus communis L.) jest to drzewo wyrastające do 10-15 m, najczęściej cierniste, o kopulastej ładnej koronie. Liście ma jajowate lub okrągławo-jajowate, o gładkim brzegu, drobne. Kwiaty białe, zebrane po kilku w luźnych baldachach. Kwitnie w kwietniu i w maju. Owoc jest zielony, rzadziej czerwonawo podbarwiony, kulisty lub kulisto – wydłużony, gruszkowaty. Odmiany uprawne dzieli się na 2 główne grupy, typu zachodniego, występujące w Europie, zachodniej części Ameryki, Azji Mniejszej, Afryce i Australii. W Polsce jest drzewem rosnącym pospolicie na miedzach, przy drogach, na polach, a także w lasach liściastych, niekiedy w sadach i ogrodach.

Liść gruszy zawiera glikozydy fenolowe, flawonoidy, procyjanidyny, związki mineralne, natomiast liście gruszy zawierają arbutynę i pirozyd. Ze składników mineralnych owoc gruszy zawiera najwięcej potasu, ale także bogata jest w fosfor, wapń, magnez, sód, miedź, żelazo, a także bor i jod.

W owocu występują kwasy owocowe (kwas jabłkowy, kwas cytrynowy), węglowodany, olejki eteryczne, błonnik i pektyny. Owoc gruszy zawierają także witaminy: A, B1, B2, B6, C i PP. W miarę dojrzewania owoców ilość kwasów organicznych i pektyn maleje, a rośnie natomiast zawartość cukrów

Owoce gruszy korzystnie wpływają na pracę jelit, co związane jest z obecności sklereidów, fruktozy i wysokiej zawartości błonnika. Gruszki mimo słodkiego smaku, mają niską kaloryczność wynoszącą 63 kcal/100g owoców. W gruszce jako jednym z nielicznych owoców występuje jod, przez co zalecane jest jej spożywanie jako wsparcie w niektórych schorzeniach tarczycy. Ponadto zawiera wysoką ilość potasu – szacuje się, że w jednej średniej gruszce może występować ponad 212 mg tego pierwiastka.

Liście gruszy ze wchodzą w skład mieszanek moczopędnych, stosowanych w stanach zapalnych pęcherza moczowego i cewki moczowej.

(1)Nowak, T.Z., Zioła dla zdrowia dzieci

(2)Senderski M.E., Prawie wszystko o ziołach

(3)Wydawnictwo Naukowe PWN Encyklopedia zielarstwa i ziołolecznictwa

(4) https://dietetycy.org.pl/gruszki/ [dostęp: 29.02.2024r]

Herbatkowy poradnik