GRUSZA POSPOLITA (łac. Pyrus communis) jest to drzewo wyrastające do 10-15 m, najczęściej cierniste, o kopulastej ładnej koronie. Liście ma jajowate lub okrągławo-jajowate, o gładkim brzegu, drobne. Kwiaty białe, zebrane po kilku w luźnych baldachach. Kwitnie w kwietniu i w maju. Owoc jest zielony, rzadziej czerwonawo podbarwiony, kulisty lub kulisto – wydłużony, gruszkowaty. Odmiany uprawne dzieli się na 2 główne grupy, typu zachodniego, występujące w Europie, zachodniej części Ameryki, Azji Mniejszej, Afryce i Australii. W Polsce jest drzewem rosnącym pospolicie na miedzach, przy drogach, na polach, a także w lasach liściastych, niekiedy w sadach i ogrodach.
GRUSZA POSPOLITA
Podstawowe substancje czynne:
Liść gruszy zawiera glikozydy fenolowe, flawonoidy, procyjanidyny, związki mineralne, natomiast liście gruszy zawierają arbutynę i pirozyd. Ze składników mineralnych owoc gruszy zawiera najwięcej potasu, ale także bogata jest w fosfor, wapń, magnez, sód, miedź, żelazo, a także bor i jod. W owocu występują kwasy owocowe (kwas jabłkowy, kwas cytrynowy), węglowodany, olejki eteryczne, błonnik i pektyny. Owoc gruszy zawierają także witaminy: A, B1, B2, B6, C i PP. W miarę dojrzewania owoców ilość kwasów organicznych i pektyn maleje, a rośnie natomiast zawartość cukrów
GRUSZA POSPOLITA
Działanie i zastosowanie:
Owoce gruszy są bardzo zdrowe. Gruszki pobudzają trawienie i przeciwdziałają zaparciom, ale spożywane ich w większych ilościach mogą wywołać biegunkę, natomiast niektóre z odmian są cierpkie i mało soczyste, zawierające dużo garbników, które mogą wspomóc leczenie biegunki. Zaleca się jedzenie gruszek przy zapaleniach dróg moczowych, kamicy nerkowej także przy stanach zapalnych gruczołu krokowego. Napar ze świeżych skórek gruszy stosuje się w formie okładów na trudno gojące się rany i owrzodzenia. Bardzo cenną substancją czynną w liściach gruszy występuje glikozyd fenolowy, a szczególnie arbutyna. Działają one odkażająco na przewody moczowe i nerki. Zawarte w liściach flawonoidy działają moczopędnie zwiększając ilość wydalanego moczu. Liście gruszy są wykorzystywane powszechnie w mieszankach moczopędnych, zastępują liść mącznicy, którego pozyskiwane ilości nie wystarczają na pokrycie potrzeb surowcowych. Są stosowane w stanach zapalnych pęcherza i cewki moczowej. Picie odwaru z liści gruszy działa jak lek odkażający i dezynfekujący drogi moczowe i moczopędny w zapaleniach dróg moczowych, pęcherza i cewki moczowej. Ponadto dużo ilość boru występująca w owocach poprawia pracę mózgu. Wartości odżywcze gruszki dla mózgu powinni docenić szczególnie uczniowie i studenci w czasie sesji i egzaminów. Ale bor pełni też wiele innych, istotnych funkcji w organizmie, m.in. odpowiada za prawidłowy transport wapnia i zapobiega ubytkom tego minerału z kości. Dlatego spożywanie gruszek zaleca się pacjentom w ramach profilaktyki osteoporozy. Owoc gruszy ma dużo wartości odżywczych i zdrowotnych, ponieważ w składzie zawiera pewne ilości jodu, dzięki któremu tarczyca pracuje bez zakłóceń i nie pojawiają się w jej obrębie żadne patologie.
(1)Nowak, T.Z., Zioła dla zdrowia dzieci
(2)Senderski M.E., Prawie wszystko o ziołach
(3)Wydawnictwo Naukowe PWN Encyklopedia zielarstwa i ziołolecznictwa