Herbata zielona (Camellia sinensis)

HERBATA ZIELONA (Camellia sinensis (L.) Kuntze)

Herbata zielona to rodzaj herbaty wytwarzanej z liści i pąków krzewów herbacianych, które nie zostały poddane procesowi więdnięcia i utleniania, jak w przypadku herbat Oolong i czarnych . Istnieje kilka odmian zielonej herbaty, które różnią się znacznie w zależności od warunków wzrostu, metod ogrodniczych, procesu produkcyjnego i czasu zbioru.

Najpopularniejsze z nich to: Gunpowder, Long Jing, Bi Luo Chun, Mao Feng, Bai Cha i inne.

Ojczyzną zielonej herbaty są Chiny, choć obecnie jej uprawa i produkcja rozprzestrzeniła się po kolejnych krajach Azji; mimo wszystko do głównych producentów zalicza się przede wszystkim właśnie Chiny oraz Japonię.

W Chinach herbata znana jest od tysięcy lat i powstało tam bardzo wiele legend na temat jej odkrycia. Najbardziej popularna historia herbaty opowiada o tym jak odkrył ją mityczny Cesarz Shennong już w 2737 roku przed naszą erą. Legenda głosi że Cesarz ze względów zdrowotnych pił wyłącznie gorącą wodę, pewnego razu gdy odpoczywał w ogrodzie do jego garnuszka z wodą wpadło kilka liści nieznanego dotąd krzewu. Woda z dodatkiem nieznanych liści miała bardzo przyjemny aromat, a jak się później okazało smak również. W powszechne użycie weszła ok VIII wieku. Z tego też okresu pochodzi najstarszy traktat poświęcony temu napojowi i omawiający całościowo jego przygotowanie, od zbioru liści do zaparzania.

Napar z herbaty zielonej zawiera wiele cennych dla zdrowia składników m.in. witaminy A, C, B, E, K, a także liczne mikroelementy takie jak: wapń, potas, miedź, cynk, mangan i fluor. Herbata zielona jest również bogata w alkaloidy kofeinę, teobrominę i teofilinę,  aminokwasy, polifenoleoraz katechiny, garbniki, alkaloidy, lipidy i teinę.

Liście wykorzystuje się jako surowiec do sporządzania naparów – zwanych herbatą. Na rynku obecnych jest wiele rodzajów herbat, co wiąże się z metodą przetworzenia liści i zawartością poszczególnych składników.  Przykładowo, czarna herbata powstaje w wyniku fermentacji surowca i słynie z wysokiej zawartości flawonoidów i kofeiny, dzięki czemu działa korzystnie na układ sercowo-naczyniowy. Zieloną herbatę pozyskuje się z niefermentowanych liści, a herbatę oolong uzyskuje w wyniku częściowej fermentacji. Największą zawartość kofeiny występuje w czarnej herbacie, a polifenoli w zielonej [1].

Epigallusan katechiny, związek z grupy polifenoli występujący w największej ilości w zielonej herbacie ma właściwości antyoksydacyjne, działa korzystnie na pracę całego organizmu. Wiąże wolne rodniki, odpowiedzialne za stres oksydacyjny organizmu, wspierając prawidłową pracę układu sercowo-naczyniowego, mózgu, skórę i metabolizm [2].

 

____________________________________________________

  • Czasopismo Wiadomości Zielarskie (9/2000)
  • Encyklopedia PWN
  • Encyklopedia herbaty www.czajnikowy.pl
  • Sharangi, A. B. (2009). Medicinal and therapeutic potentialities of tea (Camellia sinensis L.) – A review. Food Research International, 42(5-6), 529–535. doi:10.1016/j.foodres.2009.01.00

Namita Parmar, Mukesh R., Vijay K. J., Camellia Sinensis (Green Tea): A Review , Global Journal of Pharmacology 6 (2): 52-59, 2012

Herbatkowy poradnik