Herbata zielona (Camellia sinensis)

HERBATA ZIELONA (Camellia sinensis)

Herbata zielona to rodzaj herbaty wytwarzanej z liści i pąków krzewów herbacianych, które nie zostały poddane procesowi więdnięcia i utleniania, jak w przypadku herbat Oolong i czarnych . Istnieje kilka odmian zielonej herbaty, które różnią się znacznie w zależności od warunków wzrostu, metod ogrodniczych, procesu produkcyjnego i czasu zbioru.

Najpopularniejsze z nich to: Gunpowder, Long Jing, Bi Luo Chun, Mao Feng, Bai Cha i inne.

Ojczyzną zielonej herbaty są Chiny, choć obecnie jej uprawa i produkcja rozprzestrzeniła się po kolejnych krajach Azji; mimo wszystko do głównych producentów zalicza się przede wszystkim właśnie Chiny oraz Japonię.

W Chinach herbata znana jest od tysięcy lat i powstało tam bardzo wiele legend na temat jej odkrycia. Najbardziej popularna historia herbaty opowiada o tym jak odkrył ją mityczny Cesarz Shennong już w 2737 roku przed naszą erą. Legenda głosi że Cesarz ze względów zdrowotnych pił wyłącznie gorącą wodę, pewnego razu gdy odpoczywał w ogrodzie do jego garnuszka z wodą wpadło kilka liści nieznanego dotąd krzewu. Woda z dodatkiem nieznanych liści miała bardzo przyjemny aromat, a jak się później okazało smak również. W powszechne użycie weszła ok VIII wieku. Z tego też okresu pochodzi najstarszy traktat poświęcony temu napojowi i omawiający całościowo jego przygotowanie, od zbioru liści do zaparzania.

Substancje:

Aromatyczny napój herbaty zielonej zawiera mnóstwo cennych dla zdrowia składników. Możemy wymienić choćby: witaminy A, C, B, E, K, a także liczne mikroelementy takie jak: wapń, potas, miedź, cynk, mangan i fluor. Herbata zielona jest również bogata w aminokwasy, polifenole o różnorodnym działaniu oraz katechiny, garbniki, alkaloidy, lipidy i teinę.

Działanie:

Dowiedziono, że regularne spożywanie zielonej herbaty pomaga na:

– obniżenie ciśnienia krwi, wpływa pozytywnie na funkcjonowanie układu krwionośnego,

– dobrze wpływa na pracę układu pokarmowego, poprawia przemianę materii i przyspiesza spalanie tłuszczu,

– garbniki zawarte w herbacie mogą chronić przed wolnymi rodnikami i nowotworami, a także zabijają szkodliwe bakterie,

– poprawia pracę nerek i oczyszcza organizm z toksyn,

– poprawę wyglądu skóry, co dotyczy szczególnie problemów cery trądzikowej i tłustej, przeciwdziała procesom starzenia się skóry,

– z uwagi na zawartość przeciwutleniaczy (konkretnie katechin) wspomaga profilaktykę antynowotworową; szczególnie dotyczy to nowotworów skóry, oraz płuc, żołądka, trzustki, jelita grubego i piersi,

– poprawia pamięć i może chronić przed zapadnięciem na starczą demencję,

– ma dobroczynny wpływ na metabolizm wątroby,

– zawartość fluoru wpływa na wzmocnienie zębów oraz ochronę przed próchnicą, paradontozę oraz choroby dziąseł.

____________________________________________________

  • Czasopismo Wiadomości Zielarskie (9/2000)
  • Encyklopedia PWN
  • Encyklopedia herbaty www.czajnikowy.pl
  • poradnikzdrowie.pl

Herbatkowy poradnik