Imbir lekarski (Zingiber officinale)

Imbir lekarski (Zingiber officinale) jest uprawną rośliną wieloletnią z rodziny imbirowatych, niewystępującą obecnie w stanie dzikim. Pochodzi z Azji Południowej, gdzie jest uprawiany już od ponad 3000 lat. Jest uznawany za najstarszą przyprawę świata. Kłącza imbiru były bardzo cenione już w czasach starożytnych – również w dosłownym znaczeniu, bowiem zanim jeszcze Fenicjanie wynaleźli pieniądze, używali imbiru jako środka płatniczego. Duża wartość imbiru wynikała z jego właściwości i wykorzystywania zarówno w kuchni, jak też jako cennego leku.

Już w VI w. p.n.e. wybitny lekarz staroindyjski – Sushruta opisywał wyjątkowe właściwości imbiru jako panaceum na wiele dolegliwości. W chińskiej medycynie roślina ta była z kolei uznawana za skuteczne lekarstwo na najcięższe choroby. Arabowie traktowali ją jako afrodyzjak. Ponadto powszechnie stosowano imbir na problemy z żołądkiem i niestrawnością. Średniowieczna Europa poznała imbir za sprawą pism słynnego perskiego lekarza i uczonego Awicenny, jednak roślina ta dotarła na kontynent dopiero dzięki wyprawom Marco Polo. O tym, jak bardzo ceniono zalety imbiru, świadczy m.in. to, że był on składnikiem leku zalecanego w czasie epidemii czarnej śmierci.

Imbir lekarski – właściwości

W medycynie naturalnej, kosmetyce i sztuce kulinarnej wykorzystuje się kłącze imbiru, które zawiera liczne składniki o prozdrowotnych właściwościach. Obfituje w żywice i olejki eteryczne, witaminy A i C oraz takie minerały, jak magnez, sód, wapń, żelazo, fosfor i cynk. W imbirze występują również gingerol i szogaol – substancje o cechach antybakteryjnych i przeciwzapalnych. Drugi ze związków wykazuje ponadto działanie niszczące nowotworowe komórki macierzyste. Imbir może się poszczycić również silnymi właściwościami przeciwbólowymi, rozgrzewającymi i przyspieszającymi krążenie krwi. Wykazuje też działanie poprawiające nastrój i relaksujące.

Działanie imbiru lekarskiego

Warto stosować imbir lekarski celem wsparcia naturalnej odporności organizmu. Dzięki swym cechom rozgrzewającym i antybólowym, roślinę tę można także wykorzystywać wspomagająco w leczeniu bólu stawów i mięśni, bolesnych miesiączek czy migren. Sprawdzi się ona również jako dodatkowa pomoc w problemach trawiennych, mdłościach ciężarnych czy chorobie lokomocyjnej. Imbir wspomaga zdrowy sen, dlatego może być także stosowany w przypadku bezsenności.

Imbir skutecznie przyspiesza krążenie krwi, czego efektem jest zwiększony dopływ tlenu do mózgu. Dlatego też przyprawę tę poleca się osobom chcącym wspomóc koncentrację i poprawić aktywność, a także ospałym i ociężałym. Warto ją stosować także celem utrzymania prawidłowej pracy serca i krążenia.

Roślina ta  wspomaga usuwanie z organizmu szkodliwych substancji, dlatego też jest zazwyczaj wykorzystywana w kosmetykach modelujących ciało i antycellulitowych. Charakterystyczny, przyjemny zapach imbiru działa natomiast relaksująco, dlatego jest często stosowany jako składnik kosmetyków o aromaterapeutycznym działaniu.

Herbatkowy poradnik