Koper włoski (z łac. Foeniculum vulgare)

Koper włoski (z łac. Foeniculum vulgare), nazywany również fenkułem, jest wieloletnią rośliną zielną z rodziny selerowatych. Naturalnym siedliskiem kopru są żyzne ziemie krajów basenu Morza Śródziemnego i Azji Mniejszej, jednakże obecnie jest powszechnie uprawiany we wszystkich obszarach strefy umiarkowanej w celach spożywczych i farmaceutycznych.

Dzięki swym dobroczynnym właściwościom, fenkuł był znany i stosowany już w czasach starożytnych. W Rzymie i Grecji wykorzystywano go przeciwko bólom głowy i kolkom oraz w chorobach skóry. Podobno gladiatorzy nacierali przed walką mięśnie wyciągiem z nasion kopru, ponieważ wierzyli w jego działanie wzmacniające siły i zwiększające odwagę. Uznawano go również za skuteczny środek odchudzający. Wzmianki o koprze jako o remedium na zaburzenia miesiączkowe i choroby układu moczowego oraz wsparcie w produkcji mleka matki znaleźć można w starożytnym dziele „De Materia Medica” Dioskuridesa (I w.).

Koper włoski – właściwości

Obecnie w ziołolecznictwie stosuje się zbierany wczesną jesienią owoc zawierający nasiona kopru włoskiego. Obfituje on w liczne składniki o prozdrowotnych właściwościach: flawonoidy (m.in. rutyna, kwercetyna), stigmasterol, białka oraz cukry. Fenkuł może się również poszczycić dużą zawartością błonnika, kwasu foliowego, witamin A, K, C oraz minerałów – potasu, żelaza, wapnia, magnezu i fosforu. Zawiera ponadto olejki eteryczne zawierające m.in. anetol i limonen, które nadają roślinie charakterystyczny aromat.

Dzięki wielu dobroczynnym substancjom zawartym w składzie, koper włoski posiada właściwości wiatropędne i rozkurczowe. Pobudza wydzielanie soku żołądkowego i wzmaga ruchy perystaltyczne jelit.

Koper włoski – działanie

Fenkuł jest dostępny przede wszystkim jako surowiec zielarski. Wytwarzany z jego aromatycznych owoców i nasion napar o specyficznym, anyżkowym smaku jest podawany przy dolegliwościach układu pokarmowego. Herbatka z kopru włoskiego znajdzie zastosowanie jako skuteczna pomoc na wzdęcia i problemy trawienne. Pomaga pozbyć się zgagi, niweluje odbijanie po posiłku. Łagodzi skutki przejedzenia i reguluje apetyt. Seniorom zaleca się picie naparu z kopru włoskiego w związku z typowym dla podeszłego wieku spowolnieniem metabolizmu. Dzięki właściwościom potęgującym wydzielanie soków żołądkowych, wyciąg z nasion fenkułu wykazuje również właściwości pobudzające łaknienie, dlatego może być podawany dzieciom cierpiącym na brak apetytu.

Koper włoski dla niemowląt i dzieci

Powszechnie stosuje się herbatki z kopru włoskiego na kolki u niemowląt. Jednakże zawarty w naparze olejek eteryczny zawiera estragol, dlatego zdania na temat jego stosowania u najmłodszych dzieci oraz kobiet w ciąży i karmiących są podzielone. W wymienionych przypadkach, przed zastosowaniem herbatek z kopru, najlepiej więc skonsultować się z lekarzem specjalistą.

Warto również stosować koper włoski (bulwę, liście i łodygi) w kuchni. Jego interesujący zapach oraz wiele dobroczynnych składników (zwłaszcza witamin i potasu) podkreślą smak potraw oraz wspomogą prawidłowe funkcjonowanie organizmu.

Herbatkowy poradnik