KORZEŃ BURAKA ( z łac. Beta vulgaris )

KORZEŃ BURAKA (z łac. Beta vulgaris L. ) jest to roślina jednoroczna, dwuletnia lub wieloletnia uprawiana powszechnie na całym świecie w strefach umiarkowanych i podzwrotnikowych. Burak jest także uprawiany w Polsce. Korzenie mają różne zabarwienie jak i różny kształt.

Liście buraka są jajowate lub eliptyczne, zaostrzone na szczycie, na brzegach orzęsione, całobrzegie, ciemnozielone, z wierzchu połyskujące. Kwiaty natomiast są rozdzielnopłciowe, jednopienne. Kwitnie wraz z rozwojem liści, IV-V.  Korzeń buraka ćwikłowego zawiera beta cyjany, allantoinę, aminokwasy alkaloidy, cukry, kwasy organiczne, saponiny, ślady olejku, witaminy jak również sole mineralne.

Wyciągi ze świeżego korzenia buraka wykazują działanie tonizujące i wzmacniające. Korzeń buraka zawiera betacyjany, alantoninę, aminokwasy, alkaloidy, cukry, kwasy organiczne, saponiny oraz śladowe ilości olejku oraz  witaminy i sole mineralne. Burak jest też cennym źródłem witamin i minerałów, w tym przede wszystkim witaminy A, wapnia, fosforu i żelaza. Zastosowanie buraka w herbatce pozwala na uzyskanie słodkiego smaku i intensywnego koloru bez dodatku cukru i sztucznych barwników.

1 Nowak, T.Z., Zioła dla zdrowia dzieci

2 Senderski M.E., Prawie wszystko o ziołach

3 Wydawnictwo Naukowe PWN Encyklopedia zielarstwa i ziołolecznictwa

Herbatkowy poradnik