LAWENDA LEKARSKA (łac. Lavendula officinalis)

LAWENDA LEKARSKA (łac. Lavendula officinalis) Krzewinka o licznie wyniosłych, silnie rozgałęzionych łodygach, w dolnych partiach drewniejących, gęsto ulistnionych, wysokości 50-90 cm. Wytwarza korzenie wiązkowe, bardzo silnie rozgałęzione, sięgające głęboko. Liście drobne, lancetowate, krótkoogonkowe lub siedzące. Łodygi i liście kutnerowato owłosione, co powoduje, że lawenda ma srebrzysty odcień. Kwiaty o barwie niebieskofioletowej znajdują się w nibyokółkach na szczytach pędów, tworząc kwiatostany w formie kłosa. Kwietnie w lipcu i sierpniu. Cała roślina ma przyjemny , aromatyczny, orzeźwiający zapach. Owocem są niełupki stanowiące zapach. Owocem są niełupki stanowiące materiał siewny. Zdolność kiełkowania zachowują przez 2-3 lata. Lawenda uprawiana jest na dużą skalę zwłaszcza w południowej Francji, a także Anglii i Ameryce Północnej W Polsce dość dobrze się zaklimatyzowała i jest uprawiana w południowych rejonach kraju z przeznaczeniem na surowiec leczniczy. Jest sadzona w ogródkach i na działkach jako roślina ozdobna. W ostre i bezśnieżne zimy często wmarza.

LAWENDA LEKARSKA

Podstawowe substancje, działanie:

Kwiat lawendy zawiera do 3 %  olejku eterycznego, garbników, triterpeny, kumaryny, fitosterole, antocyjany, kwasy organiczne i sole mineralne. Lawenda wykazuje działanie uspokajające,  pobudzające wydzielanie soku żołądkowego. Wykazuje działanie łagodzące kolki i bóle brzucha, poprawia apetyt i przyspiesza trawienie, ale również działa wiatropędnie, zmniejsza napięcie mięśni gładkich działając rozkurczowo, pobudza krążenie i wzmacnia system nerwowy.  Kwiat lawendy ma zastosowanie w mieszankach uspokajających, stosowany jest również przy zaburzeniach snu, oraz wykazuje działanie przeciwreumatyczne.

LAWENDA LEKARSKA

Zastosowanie:

Napary z kwiatów lawendy stosowane jest przy zaburzeniach trawiennych zwłaszcza u dzieci i osób starszych. Łagodzi bóle głowy wywołane nerwicą wegetatywną, uspokaja nerwy. Olejek z lawendy ma działanie przeciwskurczowe oraz przeciwdrobnoustrojowe, używany jest do inhalacji jamy ustnej, gardła, nosa i oskrzeli. Olejek lawendowy wykorzystywany jest także jako preparat nerwobólowy stosowany przy zapaleniach korzonków nerwowych. Lawenda ma zastosowanie  jako składnik balsamów łagodzących bóle reumatyczne, ale również jest składnikiem płukanek jamy ustnej i gardła. Natomiast w farmacji ma zastosowanie jako środek poprawiający zapach leków. Kwiat lawendy ma również zastosowanie w kosmetyce do sporządzania toników dla osób z wrażliwą i delikatną skórą. Działa antyseptycznie i przeciwtrądzikowo, ale również jest składnikiem płynów do kąpieli relaksujących.

[1] Nowak, T.Z., Zioła dla zdrowia dzieci

[2] Senderski M.E., Prawie wszystko o ziołach

[3] Wydawnictwo Naukowe PWN Encyklopedia zielarstwa i ziołolecznictwa

Herbatkowy poradnik