MĘCZENNICA CIELISTA (łac. Passiflora incarnata)

MĘCZENNICA CIELISTA (łac. Passiflora incarnata) bylina występująca w klimacie międzyzwrotnikowym w rejonach Ameryki, uprawiana i zdziczała w południowej Europie, w Polsce uprawiana w szklarniach jako roślina ozdobna. Łodyga ma długość do 10m, pnąca opatrzona wąsami czepnymi, ulistniona, skrętoległe. Liście dłoniasto dzielne lub 5-7 klapowe. Kwiaty promieniste o średnicy 5-9 cm, 5 płatkowe, białe, z tarczowatym przykwiatkiem wyrastają z kątów liści. Kwitnie V-IX. Owocem jest wielonasienna, żółtawobrunatna jagoda.

 

Substancje:

Najważniejszą substancją ziela męczennicy są alkaloidy indolowe takie jak harmina, harmol, harmalina i passifloryna, ale także ziele męczennicy zawiera flawonoidy, głównie glikozydy pochodne apigeniny i luteoliny, maltol, glikozydy cyjanogenny gynokardynę, fitosterole, kartoenoidy, kumaryny oraz śladowe ilości olejku eterycznego, kwasy organiczne.

 

Działanie i zastosowanie:

Ziele męczennicy wykazuje działanie uspokajające ośrodkowy układ nerwowy oraz ułatwia zasypianie. Wyciąg z ziela męczennicy działa również rozkurczowo na mięśnie gładkie jelit, macicy oraz naczyń krwionośnych, nieznacznie obniża ciśnienie krwi, poprawiając przy tym czynności serca oraz działa przeciwbólowo. Używana jest również w stanach niepokoju, bezsenności i rozdrażnienia, nie prowadzi do uzależnienia. Ziele męczennicy podawane jest również w celach złagodzenia skurczów mięśni.

Herbatkowy poradnik