Morwa Biała (z łac. Morus alba)

Morwa biała (z łac. Morus alba) jest niewielkim drzewem iglastym z rodziny morwowatych. Pochodzi z Chin, do Europy dotarła ok. XI wieku, a obecnie występuje niemal na całym świecie. Mimo że w Azji prozdrowotne właściwości morwy były wykorzystywane od stuleci, w świecie Zachodu jej największe zalety odkryto dopiero w ubiegłym wieku. Duże zasługi w tym zakresie należy przypisać Lelandowi H. Hartwellowi – laureatowi Nagrody Nobla, którego praca naukowa pozwoliła udowodnić korzystny wpływ spożywania morwy białej dla leczenia otyłości i cukrzycy.

Morwa biała – właściwości

W celach ziołoleczniczych stosuje się owoce, liście i korzenie morwy. Roślina ta zawiera substancje, które wykazują pozytywny wpływ na obniżenie poziomu cukru we krwi, a także zmniejszenie prawdopodobieństwa zachorowania na miażdżycę. W jej liściach znajdują się liczne związki biologicznie czynne, m.in. fitosterole, flawonoidy (rutyna, kwercetyna o właściwościach antyoksydacyjnych), olejki eteryczne, kwasy (salicylowy, walerianowy, propionowy i octowy) i pektyny. Zawierają one również wiele witamin (A, B1, B2 i C), aminokwasów (kwas glutaminowy i asparaginowy), garbników oraz mikroelementów (żelazo, mangan, miedź, cynk i bor).

Ponadto w liściach i korzeniach morwy występuje alkaloid DNJ (1,5 dideoksy-1,5-imino-D-sorbitol) i jego pochodne o silnych właściwościach przeciwcukrzycowych. DNJ opóźnia rozkładanie przyjmowanych z jedzeniem złożonych węglowodanów (głównie sacharozy i skrobi) na cukry proste, w efekcie czego gwałtownie nie wzrasta we krwi poziom cukru, obniża się hiperglikemia poposiłkowa i zmniejsza wchłanianie cukrów. Im mniej węglowodanów zostanie przyswojonych, tym mniej kalorii odłożonych w tkance tłuszczowej, co skutkuje również utrzymaniem prawidłowej masy ciała. Substancje zawarte w liściach morwy zmniejszają też poziom cholesterolu i trójglicerydów we krwi. Działają moczopędnie i przeciwgorączkowo.

Morwa biała – zastosowanie

Herbatka i sok z morwy białej są polecane w szczególności osobom pragnących wspomagać utrzymanie prawidłowego poziomu cukru i cholesterolu we krwi oraz właściwą gospodarkę węglowodanową. Dzięki pektynom regulującym perystaltykę jelit, morwa biała suszona wspiera również regularne wypróżnianie. Garbniki działają ściągająco na błonę śluzową, dlatego też warto sięgnąć po morwę wspomagająco w chorobach wrzodowych żołądka i dwunastnicy. Roślina ta sprawdzi się też w przypadku osób na diecie i pragnących utrzymać właściwą wagę ciała. Dzięki dużej zawartości witamin z grupy B, soki i herbatki z morwy warto stosować jako wsparcie właściwej pracy układu nerwowego, mózgu i wzroku.

Liczne prozdrowotne składniki morwy białej sprawiają, że jest ona rośliną, którą na stałe do swego jadłospisu powinni włączyć nie tylko diabetycy. W smaczny sposób wspiera ona kompleksowo prawidłowe funkcjonowanie organizmu.

Herbatkowy poradnik