Ostropest plamisty (Sylibum marianum L.) to roślina jednoroczna z rodziny astrowatych wyglądem przypominająca oset. Dawniej występował w całym basenie Morza Śródziemnego, aż po Iran. Obecnie można go spotkać na terenie Afryki, Australii, Ameryki Północnej i Południowej. W Polsce jest uprawiany jako roślina lecznicza, jarzyna a także roślina ozdobna. Ostropest ma wysoko wzniesioną łodygę (ok. 1 m), u góry rozgałęzioną. Jego liście posiadają nieregularne, białe plamy i są kolczaste na brzegach. Fioletowe kwiaty, przypominają wyglądem kwiaty ostu. Zebrane są w koszyczki o długości 4-5 cm. W naszym klimacie kwitnie w lipcu lub sierpniu.
Surowcem roślinnym wykorzystywanym w fitoterapii są owoce z nasion ostropestu. Pozyskuje się z niego olej, który jest bogaty w szeroką gamę związków. Najważniejszym z nich jest kompleks flawonolignanów nazwany sylimaryną.. Dodatkowo w nasionach ostropestu znajdziemy sterole roślinne, kwas linolowy, oleinowy i palmitynowy oraz witaminę E.
Właściwości sylimaryny poznano już w starożytności. Przetwory z owoców ostropestu, bogate w sylimarynę stosowane są we wsparciu prawidłowej pracy wątroby, która, ze względu na swoją funkcję, stale jest narażona na szkodliwe działanie różnych substancji takich jak alkohol, czy leki. Obecność steroli roślinnych w ziarnach ostropestu ponadto działa korzystnie na profil lipidowi krwi.
Owoc ostropestu jest surowcem oleistym. Otrzymany z niego olej nie tylko nawilża skórę, ale też przyspiesza jej regenerację. Dodatkowo kosmetyki zawierające wyciągi z ostropestu będą korzystnie działały na skórę, poprawiając jej kondycję oraz rozjaśniały przebarwienia.
——————————————————————
- Wydawnictwo Naukowe PWN Encyklopedia zielarstwa i ziołolecznictwa
- Nurzyńska – Wierdak R. i inni; Fitochemia i efekty terapeutyczne, Ostropest plamisty (Silybum marianum)