Ostropest plamisty (Sylibum marianum)

Ostropest plamisty (Sylibum marianum) to roślina jednoroczna z rodziny astrowatych wyglądem przypominająca oset. Dawniej występował w całym basenie Morza Śródziemnego, aż po Iran. Obecnie można go spotkać na terenie Afryki, Australii, Ameryki Północnej i Południowej. W Polsce jest uprawiany jako roślina lecznicza, jarzyna a także roślina ozdobna. Ostropest ma wysoko wzniesioną łodygę (ok. 1 m), u góry rozgałęzioną. Jego liście posiadają nieregularne, białe plamy i są kolczaste na brzegach. Fioletowe kwiaty, przypominają wyglądem kwiaty ostu. Zebrane są w koszyczki o długości 4-5 cm. W naszym klimacie kwitnie w lipcu lub sierpniu.

Substancje

Główną substancją leczniczą, która znajduje się w roślinie, jest sylimaryna. Dodatkowo w nasionach ostropestu znajdziemy sterole roślinne, kwas linolowy, oleinowy i palmitynowy oraz witaminę E.

Działanie i zastosowanie

Niesamowite właściwości lecznicze sylimaryny poznano już w starożytności. W medycynie naturalnej jest stosowana przede wszystkim na wszelkiego rodzaju zaburzenia związane z funkcjonowaniem wątroby. Chroni ją przed szkodliwym działaniem alkoholu i leków, działaniem trucizn i toksyn (np. z narkotyków), powstawaniu kamieni żółciowych, stanami zapalnymi oraz wirusowym zapaleniem wątroby typu A, B i C, a nawet w przypadku zatruć muchomorem sromotnikowym.

Sterole roślinne zawarte w ziarnach ostropestu obniżają ponadto poziom cholesterolu i działają przeciwzapalnie. Kwas linolowy broni nas natomiast przed chorobami układu krążenia, nowotworami oraz chorobami skóry (np. łuszczycą). Roślina stosowana podczas odchudzania przyśpiesza metabolizm. Dzięki właściwościom silnie wspomagającym oczyszczanie i odtruwanie organizmu wspomaga spalanie tkanki tłuszczowej.

Owoc ostropestu jest surowcem oleistym. Otrzymany z niego olej nie tylko nawilża skórę, ale też przyspiesza jej regenerację. Dodatkowo kosmetyki zawierające wyciągi z ostropestu będą wzmacniały skórę, spowalniały procesy jej starzenia oraz rozjaśniały przebarwienia. Ponadto będą chroniły przed promieniowaniem UV

——————————————————————

  • Wydawnictwo Naukowe PWN Encyklopedia zielarstwa i ziołolecznictwa
  • Nurzyńska – Wierdak R. i inni; Fitochemia i efekty terapeutyczne, Ostropest plamisty (Silybum marianum)

Herbatkowy poradnik