Pokrzywa zwyczajna (z łac. Urtica dioica)

Pokrzywa zwyczajna (z łac. Urtica dioica) to jednoroczna roślina z rodziny pokrzywowatych. Występuje w stanie dzikim prawie na każdym kontynencie. Roślina ta wykorzystywana jest powszechnie w fitoterapii już od starożytności. O jej leczniczych właściwościach pisali m.in. Dioskurydes, Hipokrates i Pliniusz Starszy, wskazując na jej zdolność do tamowania krwotoków, leczenia zatruć i oparzeń, a także astmy, gruźlicy, żółtaczki i kolki. Uznawano ją także powszechnie za skuteczny afrodyzjak. W średniowiecznej Europie jej zdrowotne działanie chwalili m.in. Paracelsus i Hildegarda z Bingen. W medycynie ludowej biczowanie pokrzywami praktykowano w stanach reumatycznych. Roślinę tę wykorzystywano również przy schorzeniach skóry, w pielęgnacji włosów i usuwaniu łupieżu, likwidacji kaszlu i bólu zębów, a także w chorobach przewodu pokarmowego, krwionośnego i dolegliwościach kobiecych. W epoce tej pokrzywa była również powszechnie znana jako roślina przędzalnicza, jeszcze zanim zaczęto stosować powszechnie bawełnę. Nasi przodkowie Słowianie uważali ją też za roślinę magiczną. Wierzyli, że odpędza złe uroki i chroni przed uderzeniem pioruna.

Pokrzywa – właściwości

Pokrzywa zwyczajna obfituje w wiele substancji czynnych, takich jak witaminy A, B2, C, E i K oraz kwas krzemowy. W 100 gramach świeżej pokrzywy zawartych jest średnio aż 18 gramów różnych soli mineralnych, wśród których najwięcej jest magnezu, wapnia, krzemu, potasu, siarki, żelaza, cynku, miedzi i boru. Zawiera ona również fitosterole, kwasy organiczne, garbniki i fitoncydy o działaniu bakteriobójczym. Wykazuje właściwości moczopędne, obniżające ciśnienie oraz regulujące poziom cholesterolu i cukru we krwi. Rozszerza naczynia krwionośne. Wpływa przyspieszająco na trawienie i przemianę materii.

Pokrzywa – działanie i zastosowanie

Do celów leczniczych wykorzystuje się liście pokrzywy, korzenie, jak również całe ziele. Często stosuje się też sok z pokrzywy pozyskiwany ze świeżych pędów tej rośliny.

Napary z pokrzywy wpływają łagodząco na schorzenia układu pokarmowego. Zmniejszają dolegliwości trawienne i po zatruciach. Łagodzą przebieg różnych chorób, m.in. jelitówki, przeziębienia i grypy. Redukują stany zapalne oraz zmniejszają bóle i oznaki alergii. Są również stosowane jako wsparcie w leczeniu artretyzmu i reumatyzmu. Wpływają pozytywnie na proces gojenia się ran.

Herbatka z pokrzywy wspomaga także właściwą pracę układu moczowego. Jest polecana jako wsparcie w łagodzeniu stanów zapalnych dróg moczowych, a także leczeniu skąpomoczu czy kamicy nerkowej. Działa wspomagająco na proces usuwania z organizmu produktów przemiany materii, np. złogów kwasu moczowego, przeciwdziałając równocześnie zatrzymywaniu płynów.

Pokrzywa wykazuje pozytywny wpływ na stan włosów, skóry i paznokci. Spożywanie herbatek oraz stosowanie ich jako płukanki wzmacnia włosy i hamuje ich wypadanie, sprawia, że stają się one grubsze i bardziej sprężyste. Przemywanie skóry naparem z pokrzywy łagodzi z kolei stany zapalne i niektóre choroby, np. trądzik.

Ze względu na właściwości wspomagające procesy trawienia i przemiany materii, herbatka i sok z pokrzywy wpływają pozytywnie na przyspieszenie procesu odchudzania.

Herbatkowy poradnik