POZIOMKA POSPOLITA (łac. Fragaria vesca)

POZIOMKA POSPOLITA (łac. Fragaria vesca) roślina wieloletnia wytwarzająca rozłogi i wzniesione łodygi wysokości 10-20 cm, zakończone białymi pięciopłatkowymi kwiatami. Liście ogonkowe, trójlistkowe, od spodu jedwabne owłosione, o brzegach piłkowanych. Białe kwiaty pojawiają się w maju i czerwcu a czasami ponownie jesienią. Owoc rzekomy czerwony, o przyjemnym zapachu, smaczny, jego mięsista część stanowi rozrośnięte dno kwiatowe, na którym są właściwe owoce, małe twarde orzeszki, zwane niekiedy pestkami. Poziomka jest rośliną rozpowszechnioną na całym świecie w strefie klimatu umiarkowanego znaną ze swoich jadalnych niepowtarzalnych i przepysznych owoców. W Polsce rośnie w całym kraju w lasach mieszanych, zwykle w miejscach dobrze drożnych, na polanach i w rzadkich zaroślach. Jest również uprawiana w ogrodach w licznych odmianach, różniących się kształtem, barwą oraz plennością i wielkością owoców.

POZIOMKA POSPOLITA

Lecznictwo i podstawowe substancje:

Liście poziomki pozyskiwane są do stosowania w lecznictwie. Liście poziomki zawierają ok. 5 % garbników pirokatechinowych, m.in.  pedunkulaginę i agrimoninę, flawonoidy, kwasy fenolowe i inne kwasy organiczne a także znikome ślady olejku i inne witaminy, B1 ,B2 ,B6, K i PP oraz sole mineralne żelaza, fosforu, wapnia, a także potasu, jodu i bromu. Natomiast świeże owoce zawierają karotenoidy, antocyjany, cukry, pektyny i ok. 1% kwasów organicznych, w tym kwas salicylowy i askorbinowy oraz sole mineralne.

POZIOMKA POSPOLITA

Przetwory :

Z liści poziomki można przygotowywać odwary, z owoców soki, które zwiększają ilość wydalanego moczu. Odwary natomiast mają działanie odżywcze i witaminizujące. Liście poziomki pospolitej wchodzą w skład mieszanek moczopędnych, przeciwbiegunkowych stosowanych głównie w leczeniu pediatrycznym, a także do przygotowywania okładów na skórę po wystąpieniu wykwitów, krost, wysypek, a także do płukania jamy ustnej i gardła w stanach zapalnych. Liście używane są czasami jako namiastka herbaty, z kolei owoce stosowane są w  produkcji kosmetycznej. Napar natomiast stosowany jest do przemywania skóry w celu jej oczyszczenia i ściągnięcia porów.


1 Nowak, T.Z., Zioła dla zdrowia dzieci

2 Senderski M.E., Prawie wszystko o ziołach

3 Wydawnictwo Naukowe PWN Encyklopedia zielarstwa i ziołolecznictwa

Herbatkowy poradnik