Skrzyp polny (Equisetum arvense L.) jest byliną należącą do rodziny skrzypowatych. Występuje powszechnie na terenie całej Europy – w lasach, nad brzegami w wilgotnych zaroślach, na łąkach czy jako pospolity chwast na polach uprawnych. Bywa nazywany także chwoszczem, końskim ogonem lub – ze względu na swój wygląd – jedlinką lub jedliną polną, przypomina bowiem niewielką jodełkę.
Do celów fitoterapeutycznych oraz kosmetologicznych stosuje się ziele skrzypu polnego. Zawiera ono liczne cenne składniki, takie jak polifenole (saponiny, flawonoidy, garbniki i sterole roślinne), sole fosforu, wapnia i potasu, a także żelazo, kobalt i mangan. Przede wszystkim obfituje jednak w łatwo przyswajalne związki krzemu. Wykazują one m.in. właściwości wzmacniające i utrzymujące elastyczność naczyń krwionośnych.. Krzemionka ma również korzystny wpływ na wygląd cery, włosów i paznokci. Ponadto skrzyp zawiera również witaminę C oraz kwasy organiczne – szczawiowy, askorbinowy, jabłkowy i krzemowy.
Skrzyp polny znalazł swoje miejsce w przemyśle kosmetycznym i farmaceutycznych wspierając kondycję skóry, włosów i paznokci. Stosuje się go w postaci naparów, szamponów, płukanek czy suplementach diety. Krzem wraz z witaminą C sprzyja syntezie włókien kolagenowych, sprzyjając jędrności skóry i utrzymaniu kondycjo włosów na odpowiednim poziomie. Warto uzupełnić codzienny jadłospis o preparaty ze skrzypem polnym również z wielu innych powodów. Obecność krzemionki wpływa również korzystnie na przemianę materii i kondycję naczyń krwionośnych. Flawonoidy i fenolokwasy pomagają wspierać prawidłową pracę nerek, zwiększając ilość wydzielanej wody przez nerki.
Szczególną ostrożność w stosowaniu preparatów ze skrzypem polnym powinny zachować osoby chorujące na dnę moczanową, kłębuszkowe zapalenie nerek oraz zaburzenia pracy serca i nerek, a także kobiety ciężarne i w okresie karmienia. Należy skonsultować się z lekarzem przed rozpoczęciem przyjmowania suplementów lub picia herbatek ze skrzypem.
Długotrwałe spożywanie skrzypu polnego w różnych postaciach może przyczyniać się do niedoborów witaminy B1. Dlatego też równolegle ze skrzypem powinno się przyjmować suplementy zawierające ową witaminę.
- Błecha K., Nadmierne wypadanie włosów – racjonalna fitoterapia i suplementacja diety, Postępy Fitoterapii 1/2021, s. 70-73
- Lamer-Zarawska E.,Kowal-Gierczak B., Niedworok J., Fitoterapia i leki roślinne, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, 2007