Wysoki poziom cholesterolu to problem, który można zwalczyć przede wszystkim za sprawą modyfikacji dotychczasowych nawyków żywieniowych. Do produktów wpływających pozytywnie na obniżenie cholesterolu należą m.in. pokarmy bogate w białka roślinne i błonnik. Warto wspomóc się również odpowiednimi ziołami.
Czym jest cholesterol i kiedy staje się niebezpieczny?
Cholesterol jest organiczną substancją tłuszczową, która spełnia w organizmie wiele pożytecznych funkcji – uczestniczy w tworzeniu witaminy D, bierze udział w produkcji niektórych hormonów (np. płciowych) czy też wchodzi w skład błon większości komórek. Sam w sobie nie jest niebezpieczny – groźny staje się dopiero jego nadmiar. Do właściwego funkcjonowania organów wystarcza tyle cholesterolu, ile organizm wyprodukuje samodzielnie. Jest to tzw. cholesterol endogenny i stanowi ok. 80% ogółu tej substancji w organizmie, natomiast 20% (tzw. cholesterol egzogenny) fundujemy sobie sami, spożywając niektóre rodzaje jedzenia. To właśnie cholesterol pokarmowy zawyża jego całkowity poziom we krwi.
Dlaczego wysoki cholesterol jest groźny?
Ciało broni się przed zbyt dużą ilością cholesterolu, wydalając go na zewnątrz, jednakże nie jest w stanie usunąć wszystkiego. Znaczna jego część jest odkładana w wewnętrznych ścianach naczyń krwionośnych w postaci blaszek miażdżycowych. To prosta droga do wielu niebezpiecznych chorób i schorzeń, m.in. zmniejszenia wydolności mózgu, choroby wieńcowej, a nawet zawału serca, wylewu i udaru mózgu. Aby nie dopuścić do takich sytuacji, należy dążyć do obniżenia i wyrównania poziomu cholesterolu.
Jak obniżyć cholesterol? Domowe sposoby
W niektórych przypadkach niezbędne jest zastosowanie leków, ale jeżeli nie jest to konieczne, warto zdecydować się na domowe sposoby na obniżenie cholesterolu. Walkę z wysokim cholesterolem należy rozpocząć od zmiany stylu życia, w szczególności wprowadzenia odpowiedniej diety i regularnych ćwiczeń fizycznych. Obniżenie jego poziomu wspomaga również wiele ziół, m.in. ziele karczocha, mniszek lekarski, zielona herbata, aloes, lucerna czy korzeń cykorii.
Zioła na obniżenie cholesterolu
Ziele mniszka lekarskiego ma przede wszystkim działanie żółciopędne, ale systematyczne spożywanie jego naparów wspomaga utrzymanie prawidłowego poziomu trójglicerydów i cholesterolu we krwi. Podobne właściwości regulujące wykazują również pokrzywa oraz nasiona czarnuszki siewnej. Z kolei w 2000 roku opublikowano badanie, które jednoznacznie potwierdziło pozytywne działanie wyciągu z karczocha na poziom cholesterolu. Po 6-tygodniowej kuracji, u grupy badanych osób zaobserwowano 18,5% spadek poziomu cholesterolu całkowitego oraz 22,9% frakcji LDL (tzw. złego cholesterolu) w porównaniu do początkowych wyników. Zioło to zawdzięcza tak dobroczynne właściwości zawartym flawonoidom (luteolinie), zmniejszającym skutecznie poziom lipidów oraz cholesterolu we krwi.
Wiedząc, które zioła na cholesterol pomagają w jego obniżeniu, warto wprowadzić do codziennej diety ich regularne spożywanie. Pomocna okaże się dobrej jakości herbatka na cholesterol, która zawiera najważniejsze rośliny wspierające regulację poziomu cholesterolu w organizmie. Już wypijanie naparu z 1 saszetki 3 razy dziennie, wraz z aktywnością fizyczną i zachowaniem właściwej diety, wpłynie pozytywnie na dobroczynne zmiany w organizmie.