Czystek – właściwości

Jak skutecznie wspomóc prawidłowe funkcjonowanie organizmu? Metoda jest prosta i znana od tysięcy lat: picie naparu z czystka.

Ziele czystka (łac. Cistus Incanus) znane jest ludzkości już od dawna. Roślina ta, zwana też czystkiem siwym lub szarym, występuje przede  wszystkim południową część Europy (basen Morza Śródziemnego, Wyspy Kanaryjskie, Madera) oraz Azję Mniejszą. Rośnie w postaci krzewy o wysokości do 1,0 m. Co ciekawe, potrafi rosnąć także w miejscach skalistych czy piaszczystych.

Czystek – działanie, czyli dlaczego warto go stosować

 Ziele czystka to przebogate źródło mikroelementów. W jego składzie znajdziemy choćby kwasy fenolowe (elagowy, galusowy czy rozmarynowy), flawanole, garbniki czy flawonoidy. Warto zauważyć także obecność olejków eterycznych. Od wieków wykorzystywano je do leczenia ran, a także dolegliwości związanych z drogami oddechowymi.

Otrzymywana m.in. z Cistus Incanus żywica ladanum niegdyś była używana do oczyszczania organizmu w przypadku biegunki czy nieżytów górnych dróg oddechowych, dziś służy przede wszystkim w przemyśle farmaceutycznym.

Czystek szary wykazuje aktywność farmakologiczną w łagodzeniu skutków przerostu prostaty, spotykanego najczęściej u mężczyzn powyższej 60. roku życia. Za sprawą obecnych w czystku polifenoli badacze zauważają np. spadek żywotności komórek odpowiedzialnych za raka prostaty.

Jeśli mowa o polifenolach to warto podkreślić antyoksydacyjne właściwości czystka. Odpowiadają one za usuwanie wolnych rodników, które niszczą i przyspieszają starzenie komórek. Wspierają organizm także w profilaktyce raka skóry

Czystek – herbatka najlepszą formą użycia

 Choć ziele można przyjmować w kilku formach, to jednak my polecamy przede wszystkim herbatkę z czystka. Jedna filiżanka dziennie zauważalnie wpłynie na nasze samopoczucie i oczyszczenie organizmu. Wystarczy jedną łyżeczkę suszu z czystka zalać wrzącą wodą i parzyć przez około 10 minut. Tak przygotowany napar możemy pić spokojnie, małymi łykami nawet przez kilkadziesiąt minut.

Jak w przypadku każdej kuracji, niezwykle istotna jest tu regularność. Ważne, by napar spożywać codziennie (polecamy ustalić sobie jedną porę, co pozwoli nam nabrać dobrego przyzwyczajenia). Zadowalające efekty ujrzymy po miesiącu spożywania, ale nawet jeśli przyjdą wcześniej, zalecamy, by kontynuować picie herbatki.

Polecamy:

Herbatkowy poradnik