Dlaczego warto pić zioła regularnie?

Napary z ziół były stosowane w walce z różnego rodzaju dolegliwościami od wieków, już w czasach starożytnych. Obecnie cieszą się stale rosnącą popularnością. Nic dziwnego – są zdrowym i bezpiecznym sposobem na wsparcie organizmu. Specjalnie przygotowane mieszanki ziół warto włączyć do swojej diety na stałe. Z naszego artykułu dowiesz się, dlaczego.

Pij dużo wody

Woda jest niezbędna do życia – o tym wie każdy. Nie wszyscy jednak zdają sobie sprawę, że należy stale uzupełniać jej poziom, nie tylko wtedy, gdy czujemy pragnienie. Lekarze i dietetycy zalecają wypijanie przynajmniej 2 litrów wody dziennie. Dla wielu osób jest to wręcz niemożliwe do wykonania. Jednak kiedy urozmaicimy zestaw napojów, to spożycie wspomnianych 2 litrów nie jest już dużym problemem. Dlatego warto zadbać o to, aby na stole pojawiły się herbatki ziołowe. Są one smaczne, skutecznie gaszą pragnienie, a przy tym łagodzą niektóre dolegliwości.

Dobroczynne działanie ziół

Zioła są prawdziwą skarbnicą cennych minerałów, witamin i innych składników wspomagających właściwe funkcjonowanie organizmu. Dzięki owemu bogactwu, mogą skutecznie wspierać prawidłowe działanie układu kostno-stawowego (czystek), moczowego (pokrzywa), nerwowego (melisa) czy pokarmowego (mięta, szałwia, kolendra). Zioła wykazują wyjątkowo dobroczynne działanie na cerę, włosy i paznokcie (skrzyp polny) lub właściwości przeciwbólowe (imbir lekarski). Uspokajają, relaksują, wspomagają zdrowy i spokojny sen (czarnuszka siewna, serdecznik pospolity). Działają łagodząco w przypadku chrypki, kaszlu czy stanów zapalnych gardła (lipa, babka lancetowata). Wspierają utrzymanie właściwego ciśnienia krwi (głóg) i poziomu cholesterolu (karczoch), a także pracę wątroby (ostropest plamisty). Niektóre z herbatek ziołowych działają od razu po wypiciu, np. melisa czy mięta, a na efekty ziołowej terapii w innych przypadkach trzeba często poczekać nieco dłużej.

Wybrane zioła można również stosować zewnętrznie. Bratek czy rumianek nadają się świetnie do robienia okładów na zmęczone i podrażnione oczy. Przemywanie skóry roztworem z serdecznika lub okłady z babki lancetowatej pomagają w gojeniu się ran, oparzeń, owrzodzeń czy ukąszeń owadów. Wywar z rumianku ma działanie antybakteryjne, a przy tym łagodzące, dlatego można nim przemywać miejsca intymne w przypadku podrażnień czy stanów zapalnych.

Profilaktyka jest ważna

Przyjęło się stosować zioła na konkretne dolegliwości, np. doraźnie przy problemach z układem trawiennym. Jednakże warto włączyć je do codziennej diety na stałe i spożywać również profilaktycznie. Odpowiednio wypijane (należy pamiętać, by nie przekraczać zalecanej przez producenta dziennej dawki do spożycia) nie uzależniają, są bezpieczne dla organizmu i nie niszczą jego naturalnej flory bakteryjnej, a co za tym idzie – odporności. Herbatki ziołowe lub ziołowo-owocowe stosowane każdego dnia działają dobroczynnie na zdrowie i urodę.

 

 

 

 

Herbatkowy poradnik