Dobra melisa, to jaka melisa?

Potrzebujesz wyciszenia i odprężenia? Warto sięgnąć po melisę, której zastosowanie sięga szasów starożytności.

Melisa na uspokojenie – działa już od starożytności

Melisa lekarska (łac. Melissa officinalis), zwana także cytrynowym zielem (ze względu na cytrynowy aromat wydzielany po zmiażdżeniu i roztarciu liści) to roślina wieloletnia, od czasów starożytnych wykorzystywana zarówno w ziołolecznictwie i medycynie ludowej, jak i w kuchni. Już w I wieku Dioskurydes – grecki lekarz i mędrzec uważany za ojca farmakologii, polecał ją na ukąszenia, natomiast słynny średniowieczny medyk Paracelsus – na ukojenie nerwów. Posiada ona silnie rozgałęzioną łodygę, która jest gęsto pokryta drobnymi włoskami, a także liście o sercowatym kształcie i ząbkowanych brzegach.

Melisa –  pełna skarbów

W liściach melisy występuje największa koncentracja składników, odpowiadających za właściwości rośliny. Znajduje się do 0,3% olejku, do 5% garbników, gorycze, fenolokwasy, związki triterpenowe, a w skład olejku wchodzi cytral, linalol i cytronelal. Olejek pozyskiwany z melisy i jego poszczególne składniki są bardzo cenione w przemyśle kosmetycznym jako substancje nadające walory zapachowe, Co ciekawe, są również skuteczne jako repelenty – ze względu na intensywne zapachy.które pomagają w utrzymaniu stanu relaksacji.

Melisa na sen i uspokojenie

Przede wszystkim herbata ziołowa z melisy  wspiera stan relaksacji i odpoczynku oraz prawidłowy sen. Napar z liści melisy można stosować pomocniczo w sytuacjach stresowych czy pobudzenia nerwowego. Sprawdzi się przytrudnościach z zasypianiem, przynosząc spokojny i nieprzerwany odpoczynek.

Z  liści melisy wytwarza się również wino.

Melisa – przeciwwskazania do stosowania

Jak każde zioło czy lek, mogą wystąpić przeciwwskazania do stosowania melisy. Nie zaleca się jej stosowania przed prowadzeniem pojazdu i obsługą maszyn, ponadto odradza się jej stosowanie u kobiet w ciąży i karmiących piersią. Przy stosowaniu melisy mogą wystąpić nudności, wymioty i zawroty głowy, a prze stosowaniu miejscowym – reakcje nadwrażliwości.

Nie są znane interakcje z lekami, ale w przypadku jednoczesnego stosowania melisy i leków, szczególnie tych oddziałowujących na układ nerwowy, należy zachować ostrożność.

 

  1. Strzelecka H., Kowalski J., Encyklopedia Zielarstwa i Ziołolecznictwa, PWN, 2000
  2. Community herbal monograph on Melissa officinalis L., folium, EMA/HMPC/196745/2012, European Medicines Agency
  3. LIŚĆ MELISY 2,0 g/saszetkę zioła do zaparzania w saszetkach
  4. https://www.rxlist.com/lemon_balm/generic-drug.htm [data dostępu: 20.05.2024]

Polecane herbatki:

Herbatkowy poradnik