Dobra melisa, to jaka melisa?

Uczucie niepokoju, napięcie, skołatane nerwy, kłopoty ze snem – to nieodłączne elementy naszego życia. Czasem warto jednak zwolnić i sięgnąć po melisę – zioło, które skutecznie pomaga się wyciszyć, uspokoić i odprężyć, a przy tym jest bezpieczne i nie uzależnia.

Melisa na uspokojenie – działa już od starożytności

Melisa lekarska (łac. Mellissa officinalis), zwana także cytrynowym zielem (ze względu na cytrynowy aromat wydzielany po zmiażdżeniu i roztarciu liści) to roślina wieloletnia, od czasów starożytnych wykorzystywana zarówno w ziołolecznictwie i medycynie ludowej, jak i w kuchni. Już w I wieku Dioskurydes – grecki lekarz i mędrzec uważany za ojca farmakologii, polecał ją na ukąszenia, natomiast słynny średniowieczny medyk Paracelsus – na ukojenie nerwów. Posiada ona silnie rozgałęzioną łodygę, która jest gęsto pokryta drobnymi włoskami, a także liście o sercowatym kształcie i ząbkowanych brzegach.

Melisa –  pełna skarbów

W dużej mierze to właśnie owe liście (Folium Melissae) odpowiadają za wyjątkowe działanie melisy. Znajduje się w nich olejek eteryczny zawierający m.in. cytronelal, kariofilen, cytral i inne składniki o działaniu przeciwbakteryjnym i przeciwwirusowym, rozkurczającym mięśnie gładkie jelit i przede wszystkim obniżającym próg wrażliwości układu nerwowego. Zioło to zawiera również garbniki (taniny), śluzy wspomagające osłonę błon śluzowych górnych dróg oddechowych, fenolokwasy (m.in. kawowy) o działaniu przeciwzapalnym, żywice, witaminę C i flawonoidy o właściwościach antyoksydacyjnych. Roślina ta posiada więc mnóstwo cennych składników i substancji, które mogą wykazywać dobroczynne działanie na organizm.

Melisa na sen i uspokojenie

Przede wszystkim jednak herbatka z melisy skutecznie wspiera procesy relaksacji i odpoczynku oraz prawidłowy sen. Napar z liści melisy można stosować wspomagająco w sytuacjach stresowych czy pobudzenia nerwowego. Sprawdzi się przy problemach z zasypianiem, przynosząc spokojny i nieprzerwany odpoczynek.

Dobrze przy tym pamiętać, że nie tylko napar z melisy, ale również wino z jej liści może mieć dobroczynny wpływ na organizm.

Melisa – przeciwwskazania do stosowania

Mimo dobroczynnych właściwości melisy, należy pamiętać, że jest ona ziołem i – jak każda tego rodzaju roślina – może zawierać pewne przeciwwskazania do spożycia. Herbatek z liści melisy nie należy łączyć z lekarstwami uspokajającymi przepisywanymi na receptę, a także z łagodnymi lekami na bazie innych ziół. Warto też mieć na uwadze, że może ona wchodzić w interakcje z lekami wykorzystywanymi podczas i po zabiegach chirurgicznych, dlatego też nie powinno się jej pić przez minimum 2 tygodnie przed i 2 tygodnie po takowym zabiegu. Poza tymi uwagami, melisa ma niewiele przeciwwskazań do używania. Może być spożywana nawet przez dzieci i kobiety w ciąży.

Melisa to naturalny środek, którego duża skuteczność i bezpieczeństwo czynią z niego znakomitą alternatywę dla środków farmakologicznych. Dlatego też w przypadku sytuacji stresowych i nerwowych, warto w pierwszej kolejności sięgnąć po smaczny, a przy tym zdrowy napar z melisy.

Polecane herbatki:

Herbatkowy poradnik