Dolegliwości żołądkowe – napij się mięty!

Dolegliwości żołądkowe – napij się mięty, która wspomoże prawidłową pracę jelit

Mięta od wieków znana jest zz właściwości wspierających pracę układ pokarmowy. .

 

Liście mięty – zielone bogactwo

Chociaż na świecie znanych jest 42 gatunków mięty, 15 hybryd i kilkaset podgatunków, obecnie najbardziej popularna jest mięta pieprzowa (z łac. Mentha piperita), będąca  hybrydą mięty nadwodnej i kędzierzawej. Z liści rośliny pozyskuje się olejek eteryczny, zawierający m.in. mentol, który  sprzyja czynnością wydzielniczym żołądka i wątroby, działając korzystnie na procesy trawienne i niwelując wzdęcia. Mentol nadaje charakterystyczny zapach olejkowi, ponadto działa chłodząco na powierzchnię skóry. Ze względu na swoje właściwości wchodzi w skład różnych maści i kremów. Poza samym olejkiem, w liściach mięty występują flawonoidy i kwasy fenolowe oraz triterpeny.Działanie prozdrowotne wykazuje również mięta polna (Mentha arvensis), na co dzień pozostająca jednak w cieniu znacznie popularniejszej mięty pieprzowej.

Zaleca się spożywanie naparów z liści mięty szczególnie po ciężkostrawnych i obfitych posiłkach, kiedy doskwiera uczucie dyskomfortu w okolicach żołądka lub jelit.Aby właściwie przygotować napar z liści miety, należy przez ok. 5-10 min. parzyć torebkę miętowej herbatki lub łyżeczkę suszu z liści. Ciepły napar warto pić 2-3 razy dziennie. Należy dodać, że herbatki z liści mięty mogą być już stosowane  u dzieci od 4 roku życia. Należy mieć na uwadze, że nie dla każdego herbatka z liści mięty będzie korzystna. Niezalecane jest jej spożywanie u kobiet w I trymestrze ciąży oraz u osób z nadkwaśnością żołądka – mogą nasilać dolegliwości.

Mięta jest ziołem rosnącym i cenionym na całym świecie za swoje niezwykłe zalety. Jej charakterystyczny, odświeżający smak i zapach, a przede wszystkim lecznicze właściwości sprawiają, że z całą pewnością warto sięgnąć po miętową herbatkę w przypadku dolegliwości układu trawiennego.

Piśmiennicto:

  1. European Union herbal monograph on Mentha x piperita L., folium, EMA/HMPC/572705/2014
  2. Silva H., A Descriptive Overview of the Medical Uses Given to Mentha Aromatic Herbs throughout History, Biology 2020, 9(12), 484
  3. Farmakognozja, Irena Matławska, 2008, UMP

https://magiaziol.com.pl/sklep/herbatki-owocowo-ziolowe/mieta-lisc-fix/

Herbata z mięty

Herbatkowy poradnik