Dolegliwości żołądkowe – napij się mięty!

Dolegliwości żołądkowe – napij się mięty, która wspomoże prawidłową pracę jelit

Mięta ma wręcz nieocenione działanie w przypadku dolegliwości układu pokarmowego. Łagodzi niestrawność i wzdęcia, usuwa zaparcia i likwiduje bóle żołądka.

Liście mięty – zielone bogactwo witamin

Chociaż na świecie występuje kilkadziesiąt odmian i gatunków mięty, najbardziej znana jest mięta pieprzowa (z łac. Mentha piperita), zwana również lekarską lub zieloną. W medycynie wykorzystywany jest jej wyciąg (czyli olejek eteryczny), a także liście, zawierające szereg substancji wpływających pozytywnie na organizm: witaminę A, kwas foliowy, fosfor i wapń, flawonoidy i garbniki, a także kwasy fenolowe. Działaniem leczniczym wykazuje się również mięta polna (Mentha arvensis), na co dzień pozostająca jednak w cieniu znacznie popularniejszej mięty pieprzowej. I choć zielone listki mięty kojarzą się powszechnie przede wszystkim z produktami odświeżającymi oddech, ich dobroczynne właściwości są znacznie bogatsze.

Herbatka miętowa – właściwości

Potwierdzono badaniami, że mięta wykazuje silne działanie antywirusowe i antybakteryjne. Bardzo dobrze nawadnia organizm, dzięki czemu może być również bez przeszkód stosowana przez osoby na diecie. Wspiera organizm w walce z bakteriami wywołującymi dolegliwości przewodu pokarmowego. Ponadto działa uspokajająco i odprężająco – wpływa łagodząco na układ nerwowy, rozluźnia mięśnie i łagodzi stany napięcia, dlatego też może być stosowana w sytuacjach nerwowych i stresujących. Warto wypić miętową herbatkę wieczorem, aby zrelaksować ciało i umysł, zapewniając sobie tym samym spokojny i zdrowy sen.

Mięta – nieoceniona na problemy z trawieniem

Herbatka z liści mięty ma wręcz nieocenione działanie, jeśli chodzi o układ pokarmowy. Od wieków znany jest jej pozytywny wpływ na podrażniony żołądek. Działa ona rozkurczająco na mięśnie gładkie przewodu pokarmowego i wspomaga prawidłowe ruchy perystaltyczne jelit, dlatego polecana jest jako środek pomocniczy w przypadku takich dolegliwości, jak zaparcia czy wzdęcia. Wspiera prawidłową pracę układu pokarmowego. Ponadto napar miętowy łagodzi bóle żołądka i nudności. Przyczynia się do tego przede wszystkim zawarty w liściach mentol o działaniu wiatropędnym i zwiększającym wydzielanie żółci.

Aby w pełni wykorzystać zbawienne działanie tej rośliny, poleca się pić napary lub herbatki z mięty, szczególnie po ciężkostrawnych i obfitych posiłkach. Aby właściwie przygotować napój, należy przez ok. 5-10 min. parzyć torebkę miętowej herbatki lub łyżeczkę liści. Ciepły napar warto pić 2-3 razy dziennie. Prawidłowo dawkowana herbatka z mięty może być bezpiecznie stosowana również przez dzieci cierpiące na wzdęcia czy zaparcia. Trzeba jednakże pamiętać o tym, że – podobnie jak w przypadku każdej rośliny o działaniu leczniczym – również nadmierne spożycie mięty może wywoływać skutki uboczne. Picie naparu w nadmiarze może skutkować wymiotami i bólem brzucha.

Mięta jest ziołem rosnącym i cenionym na całym świecie za swoje niezwykłe zalety. Jej charakterystyczny, odświeżający smak i zapach, a przede wszystkim lecznicze właściwości sprawiają, że z całą pewnością warto sięgnąć po miętową herbatkę w przypadku dolegliwości układu trawiennego.

 

Herbatkowy poradnik