Herbatka z czarnej porzeczki – pyszna alternatywa

Herbatka z czarnej porzeczki charakteryzuje się niepowtarzalnym smakiem i aromatem. To wspaniały produkt dla smakoszy owocowo-ziołowych naparów, a także doskonała alternatywa dla czarnej herbaty i słodzonych napojów.

Czarna porzeczka – działanie i właściwości

Chociaż porzeczki w stanie dzikim rosły od wieków na całym świecie, to zaczęły być spożywane dopiero od połowy XVI wieku. Sok z tych niezwykłych owoców polecany był wtedy jako lekarstwo na „gorączkę, żołądek i pragnienie”. Jednak dopiero w XX wieku zaczęto przeprowadzać gruntowne badania określające ich właściwości i zalety. A jest ich całe mnóstwo.

Czarne porzeczki (łac. Ribes nigrum) posiadają szczególne cechy. Są skarbnicą wielu cennych witamin i składników. Już 100 g tych pysznych owoców pokrywa niemal 260% dziennego zapotrzebowania na witaminę C. Natomiast dzięki dużej zawartości witaminy A, pomagają w zachowaniu zdrowego i sprawnego działania narządu wzroku.

Owoc ten wpływa również dobroczynnie na właściwe funkcjonowanie stawów i mięśni, dlatego też warto go stosować jako uzupełnienie kuracji leczniczej chorób reumatycznych. Skutecznie wspiera funkcje układu odpornościowego, jest również sprzymierzeńcem w osiągnięciu i utrzymaniu prawidłowej masy ciała.

Ponadto w owocach czarnej porzeczki występuje duża ilość flawonoidów i kwasów fenolowych o antyoksydacyjnych właściwościach. Ich zadaniem jest przede wszystkim hamowanie powstawania w organizmie związków toksycznych prowadzących do chorób nowotworowych, a także spowalnianie procesu starzenia. Wspomagają one obniżanie poziomu cholesterolu i cukru we krwi oraz hamowanie rozwoju miażdżycy naczyń krwionośnych. Wykazują działanie przeciwzapalne, przeciwzakrzepowe i przeciwzawałowe.

Czarna porzeczka a ciśnienie

W skórce czarnych porzeczek występują antocyjany – naturalne barwniki roślinne. Dzięki swym antybakteryjnym właściwościom, pomagają w zwalczaniu szkodliwych bakterii układu pokarmowego – przyczyn wielu problemów żołądkowych. Wykazują one też pozytywny wpływ na układ krążenia, wspierając wzmacnianie naczyń włosowatych, prawidłową pracę serca oraz utrzymanie właściwego ciśnienia krwi. Przeprowadzono badania, które wykazały, że u osób spożywających regularnie spore ilości czarnej porzeczki i innych owoców jagodowych, prawdopodobieństwo zdiagnozowania nadciśnienia tętniczego było o 8% niższe niż w przypadku o osób jedzących je w najmniejszych ilościach.

Świeże porzeczki dostarczają najcenniejszych składników odżywczych. Jednakże poza sezonem warto sięgnąć po napar z tych owoców. Możesz wybrać herbatkę składającą się w 100% z porzeczki, jak też z dodatkami innych owoców lub ziół, np. żurawiną albo czystkiem. Tak przygotowane mieszanki gwarantują znakomite doznania smakowe. Ich pyszny smak spełni oczekiwania nawet najbardziej wybrednych smakoszy. Są również znakomitym zastępstwem dla czarnej herbaty lub słodzonych napojów.

Polecamy herbatki:

Herbatka Żurawinowa z czarną porzeczką

Herbatkowy poradnik