Herbatka z pokrzywy

Pokrzywa ma nieocenione zalety, a równocześnie jest jedną z najbardziej niedocenionych roślin. Choć powszechnie traktowana jako chwast, posiada wyjątkowe właściwości zdrowotne.

Pokrzywa – właściwości i zalety

Pokrzywa zwyczajna (z łac. Urtica dioica) to roślina występująca w stanie dzikim niemal na każdym kontynencie. Jest jednym z najbardziej nielubianych przez ogrodników i działkowców chwastów. I choć spotkanie z nią bywa bardzo nieprzyjemne, ze względu na obecność kłująco-parzących włosków powodujących bolesne podrażnienia, nie sposób odmówić jej niezwykłych zalet.

Najistotniejsze prozdrowotne właściwości wykazują liście pokrzywy, choć czasem wykorzystywane są również jej korzenie. Pokrzywa zwyczajna jest prawdziwą skarbnicą witamin i minerałów. Zawiera witaminy C, B2, E, K i A, żelazo, siarkę, potas, krzem, wapń i magnez, a także fitosterole i kwasy organiczne. Obniża ciśnienie oraz poziom cholesterolu, mocznika i chlorku sodu, reguluje poziom cukru, przez co wpływa korzystnie na poprawę wyników badań krwi. Rozszerza naczynia krwionośne i działa moczopędnie. Dzięki swemu bogatemu składowi i dobroczynnym właściwościom, ma bardzo szerokie zastosowanie lecznicze. Specjaliści zajmujący się ziołolecznictwem uważają ją wręcz za naturalny antybiotyk.

Pokrzywa na włosy i piękną skórę

Pokrzywa, ze względu na bogactwo mikroelementów i witamin, jest znana ze swego pozytywnego wpływu na kondycję skóry, włosów i paznokci. Picie naparów oraz stosowanie ich jako płukanki hamuje wypadanie włosów, wzmacnia je i sprawia, że stają się grubsze, bardziej wytrzymałe i sprężyste. Przemywanie naparem skóry działa natomiast pozytywnie w przypadku występowania stanów zapalnych lub niektórych chorób skóry, zwłaszcza wieku młodzieńczego. W połączeniu z innymi ziołami łagodzi też… pokrzywkę (objawy uczulenia).

Pokrzywa na odchudzanie

Picie naparów z pokrzywy zwyczajnej wpływa pozytywnie na przyspieszenie procesu odchudzania. Wspomagając trawienie i wzmagając tempo przemiany materii, sprawia ona, że energia dostarczana do organizmu jest szybciej zużywana – warto bowiem pamiętać, że sprawny i prawidłowy przebieg procesów trawiennych jest konieczny do utraty zbędnych kilogramów.

Ponadto spożywanie herbatek pokrzywowych wspomaga oczyszczanie organizmu z toksyn, co również ma niebagatelne znaczenie dla procesu odchudzania – nierzadko bowiem to właśnie nadmiar toksycznych substancji wiąże się z trudnościami z utrzymaniem właściwej wagi.

Pokrzywa – działanie na układ moczowy i pokarmowy

Ta niepozorna roślina, dzięki działaniu wspomagającym prawidłową pracę jelitjest bardzo polecana  w infekcji i chorób układu moczowego, w tym kamicy nerkowej, łagodnych stanach zapalnych dróg moczowych czy skąpomoczu. Wspomaga wydalanie z organizmu substancji szkodliwych, np. złogów kwasu moczowego, jednocześnie przeciwdziałając zatrzymywaniu płynów.

Niepozorna pokrzywa zwyczajna jest prawdziwą kopalnią aktywnych związków koniecznych do prawidłowego działania organizmu. Warto więc korzystać z tego daru natury i pić zdrowe herbatki z liści pokrzywy.

 

Herbatkowy poradnik