Herbatka z szałwii na prawidłową pracę układu pokarmowego

Szałwia jest znaną od wieków rośliną cenioną ze względu na swoje dobroczynne właściwości. Dobra jakościowo herbatka z szałwii wspiera prawidłową pracę układu pokarmowego. Co jeszcze warto wiedzieć o tej niezwykłej roślinie? Czy istnieją przeciwwskazania do jej spożywania? Podpowiadamy w poniższym artykule.

Dobroczynne działanie szałwii

Szałwia lekarska (z łac. Salvia officinalis) w pełni zasługuje na swą nazwę – w łacinie salvere oznacza bowiem „leczyć”, „ratować”. Jest skarbnicą witamin (C, A i B) oraz minerałów (wapń, magnez, żelazo, cynk, sód i potas). Zawiera również taniny, gorycz karnozol i olejek eteryczny, które cechują się antyseptycznymi i grzybobójczymi właściwościami.

Do produkcji herbatek, suplementów czy też kosmetyków najczęściej wykorzystuje się liście szałwii (to w nich znajduje się najwięcej cennych mikro- i makroelementów), znacznie rzadziej kwiaty lub korzenie.

Herbata z szałwii – właściwości

Herbata z szałwii wspiera prawidłowe funkcjonowanie układu pokarmowego. Wypita po posiłku działa wspomagająco na pobudzenie procesów trawiennych (wydzielanie soku żołądkowego i żółci) oraz regulację pracy jelit. Warto pić ją profilaktycznie oraz w przypadku niestrawności. Regularnie stosowana herbatka może wpływać pobudzająco na apetyt.

Szałwia – przeciwwskazania i działanie uboczne

Choć mogłoby się wydawać, że działanie ziół jest na tyle delikatne, że nie powoduje żadnych skutków negatywnych, należy wiedzieć, że istnieją pewne przeciwwskazania, gdy herbatka z szałwii nie powinna być stosowana lub jej spożycie powinno być ograniczone. Przykładem jest systematyczne przyjmowanie leków antydepresyjnych, które oddziałują na układ nerwowy. Roślina ta może również wpływać na obniżenie działania lekarstw przeciwzakrzepowych. Dlatego też w sytuacji przyjmowania wyżej wymienionych medykamentów, a także w przypadku ciąży i karmienia piersią, przed spożyciem naparów z szałwii, warto skonsultować się z lekarzem.

Polecane herbatki:

Herbatkowy poradnik