Idzie wiosna – czas na zmiany

Idzie wiosna-czas na zmiany

 

Przyszła wiosna. Przyroda budzi się do życia, a my często budzimy się po zimie o kilka kilogramów ciężsi. Czas to zmienić, tym bardziej, że nie ma lepszej pory na rozpoczęcie odchudzania, niż wiosna. Cieplejsze i dłuższe dni zachęcają do aktywności fizycznej, a świeże owoce i warzywa są na wyciągnięcie ręki. Jak zdrowo i skutecznie stracić na wadze? Sprawdź nasze porady.

Odchudzaj się z głową

Producenci suplementów obiecują niesamowite efekty po zastosowaniu „cudownych” tabletek czy innych środków na odchudzanie. Wystarczy połknąć magiczną kapsułkę, aby waga sama zaczęła spadać. Nie daj się na to nabrać. Skuteczne, a zarazem zdrowe odchudzanie to proces kompleksowy, obejmujący przede wszystkim zmianę nawyków żywieniowych i ruchowych. Odchudzaj się z głową. Niedojadanie czy codzienne wielogodzinne katowanie się na siłowni może przynieść więcej szkód, niż pożytku. Rozsądne odchudzanie to takie, które zakłada utratę ok. 0,5-1 kg tygodniowo. Dlatego daj sobie czas. Jeśli masz dużą nadwagę lub otyłość podejdź do procesu odchudzania jak do maratonu, a nie sprintu.. W odchudzaniu bardzo ważne jest również utrzymanie osiągniętych rezultatów. Stopniowa redukcja masy ciała, odpowiednio skomponowana dieta oraz regularna aktywność fizyczna, to skuteczne sposoby na uniknięcie efektu jo-jo.

Zdrowe odżywianie

Podstawą racjonalnego odchudzania jest właściwe odżywianie się. Należy spożywać ok. 4-5 posiłków dziennie, w regularnych odstępach, co ok. 3-4 godziny. Zgodnie z zaleceniami zdrowego żywienia, połowę tego co spożywamy powinny stanowić warzywa i owoce (minimum 400 g dziennie). W prawidłowo zbilansowanej diecie należy uwzględnić także produkty będące źródłem białka (drób, ryby, jaja, nasiona roślin strączkowych oraz mleko i jego przetwory) oraz węglowodanów złożonych i błonnika pokarmowego. Do tej grupy należą pełnoziarniste produkty zbożowe np. kasza gryczana, razowe pieczywo, czy brązowy ryż. Uzupełnieniem diety powinny być także niewielkie ilości tłuszczów pochodzenia roślinnego. Ich źródłem są oleje roślinne, awokado, orzechy, nasiona i pestki. Dla zdrowia i dobrego samopoczucia warto unikać natomiast potraw ciężkostrawnych, tłustych i smażonych oraz dań typu instant (z torebki) i fast food. Zamiast nich lepiej wybierać potrawy duszone, gotowane na parze, pieczone czy grillowane. Warto wyeliminować z diety także słodycze i nadmiar soli, unikać dosładzania np. kawy czy herbaty. I dosalania potraw. Ważnym elementem zdrowej diety jest picie odpowiedniej ilości wody – zalecana ilość to przynajmniej 1,5 litra dziennie. Oprócz wody mineralnej, można wspomagać organizm ziołowymi i owocowymi naparami. Specjalnie opracowane przez ekspertów herbatki, które wchodzą w skład pakietu Fit na Wiosnę, w optymalny sposób wspierają proces utraty zbędnych kilogramów, a także utrzymanie prawidłowej wagi oraz właściwe funkcjonowanie organizmu.

Sport to zdrowie (i piękne ciało)

Poza dietą, bardzo ważna jest też aktywność fizyczna. Sport należy uprawiać regularnie. Zgodnie z zaleceniami WHO osoby dorosłe powinny przeznaczyć na aktywność fizyczną o umiarkowanej intensywności co najmniej 150-300 minut (lub 75-150 minut aktywności o wysokiej intensywności) tygodniowo. Warto wybrać taką aktywność, która przy okazji będzie sprawiała przyjemność. Może to być np. bieganie, pływanie, jazda na rowerze, aerobik, fitness czy nordic walking. Regularne uprawianie sportu wpływa na redukcje ryzyka rozwoju wielu chorób cywilizacyjnych, wspomaga proces odchudzania, jak również kształtowania sylwetki. Efektem systematycznych ćwiczeń fizycznych jest jędrne, gładkie ciało.

Zdrowa redukcja masy ciała i utrzymanie nowej, szczupłej sylwetki nie jest proste, ale jak najbardziej możliwe. Stosowanie się do wyżej wymienionych zasad z pewnością pomoże Ci w osiągnięciu prawidłowej wagi bez efektu jo-jo. Warto zawalczyć o szczupłe i wysportowane ciało nie tylko dla urody, ale przede wszystkim dla zdrowia.

 

Herbatkowy poradnik