Morwa biała – herbatka

Morwa biała

Morwa biała (Morus alba) to niewielkie drzewoliściaste, które naturalnie występuje w Azji, a za jego ojczyznę przyjmuje się Chiny. Do Europy morwa została sprowadzona w XI wieku jako składnik pasz do hodowli jedwabników morwowych. Obecnie jest również uprawiana w Polsce.

Drzewo o wysokości 15-20 m, ma kulistą, szeroką koronę. Liście są szerokojajowate, długości do 15 cm, niepodzielone lub klapowate, u nasady sercowate lub zaokrąglone. Owocostany są długości do 2,5 cm, ich barwa jest zróżnicowana: biała, czerwona, a nawet fioletowo-czarna. Owoce są jadalne, o smaku słodkim, ale mdłym.

Nazwa gatunkowa morwy białej pochodzi od białawego zabarwienia kory, a nie, jak się powszechnie mylnie przyjmuje, od koloru owoców. Z racji fioletowoczarnej barwy owoców morwa biała bywa mylona z morwą czarną (Morus nigra L.) lub czerwoną (Morus rubra L.).

Jako surowiec zielarski, coraz większą popularność zyskuje obecnie liść morwy białej, z uwagi na potwierdzany w licznych doniesieniach naukowych korzystny wpływ na metabolizm węglowodanów w organizmie ludzkim. Z tego powodu liść morwy  stosowany jest w postaci herbatek ziołowych lub jako składnik suplementów diety.  W liściu morwy występuje związek o nazwie 1-dezoksynojirimycyna (DNJ), który zgodnie z doniesieniami naukowymi odgrywa rolę w regulowaniu prawidłowej glikemii.

Dodatkowo liście morwy stanowią cenne źródło substancji odżywczych. W suchej masie liści znakomitą większość stanowią białka oraz błonnik pokarmowy, ponadto zidentyfikowano: kwas askorbinowy, beta-karoteny, szczawiany, fityniany oraz kwas taninowy. W liściach morwy stwierdzono także obecność wielu makro- i mikroelementów: żelaza, cynku, wapnia, fosforu oraz magnezu. Liście morwy stanowią ponadto ważne źródło polifenoli. Spośród nich największe znaczenie przypisywane jest flawonoidom, szczególnie kwercetynie, rutynie, kemferolowi, astragalinie.

Ze względu na swoje właściwości, produkty zawierająe liście morwy polecane są osobom oczekującym wsparcia gospodarki węglowodanowej w organizmie. Na rynku występuje wiele preparatów z morwą, w postaci suplementów diety i herbatek ziołowych z których sporządza się napar.

Z myślą o osobach pragnących wspierać prawidłowy poziom cukru we krwi przygotowaliśmy trzy propozycje Herbatek na bazie liścia morwy.

Bibliografia:

  1. Grześkowiak J., Łochyńska M., Związki biologicznie aktywne morwy białej (Morus alba L) i ich działanie lecznicze, Postępy fitoterapii 1/2017
  2. Walkowiak A., Kozłowicz M., Pozorska A., Zielinska J., Kupcewicz B., Morwa biała (Morus alba) jako naturalne źródło związków o działaniu przeciwcukrzycowym, Farm Pol, 2019, 75 (8): 426–430

Polecamy herbatkę:

herbatka z morwy białej

Herbatka z morwy białej – Morwa fix

Herbatkowy poradnik