Morwa biała – herbatka

Herbatka z liści morwy białej wraca do łask dzięki swoim właściwościom wspomagającym odchudzanie i oczyszczanie. Przyjrzyjmy się dokładnie tej roślinie, by poznać jej fenomen.

Morwa biała (łac. Morus alba) to drzewo liściaste od wieków obecne w Europie, w tym także uprawiane w Polsce. Roślina ta ma jednak rodowód azjatycki, bowiem wywodzi się z Chin. Drzewo może osiągnąć nawet 20 m wysokości, a jego głównym wyróżnikiem, oprócz rozmiarów, jest biała kora i długie (do 15 cm), jajowate liście.

 

Morwa biała – bogactwo dobroczynnych składników

Największymi skarbami są owoce morwy i wspomniane liście. Te pierwsze podobne są do jeżyn lub malin i mają kolor biały lub fioletowo-czarny. Równie cenne są liście, tak szeroko wykorzystywane do produkcji herbatek, także przez nas. Poddaje się je procesowi suszenia, by stworzyć idealny materiał do naparu.

Morwa biała to przebogate źródło ważnych dla naszych organizmów składników. Zawiera ona m.in. mnóstwo witamin z grupy B (wspierają pracę układu krwionośnego) czy PP (mają korzystny wpływ na pracę mózgu). Do tego ma w sobie cukry proste, które są łatwo suplementowane przez nasz organizm, a także posiadają flawonoidy (właściwości antyoksydacyjne), oraz pektyny i garbniki (wspomagają pracę układu pokarmowego).

 

Liście morwy – właściwości

Dla nas najistotniejszym elementem morwy są liście jako ważny surowiec zielarski. Badania naukowe potwierdzają, że wpływają one na przemianę węglowodanów, co czyni z liści popularny element suplementów diety. Są one także bogatym źródłem DNJ (dezoksynojisinycyny), czyli substancji aktywnej wykazującej wpływ na prawidłowy poziom glikemii (zawartości glukozy we krwi).

Ważnymi składnikami liści morwy są białka i błonnik, a także takie substancje odżywcze, jak kwas askorbinowy, szczawiany czy beta-karoteny. Dodatkowo można w nich znaleźć duże ilości mikro i makroelementów takich, jak cynk, żelazo, magnez, fosfor czy wapń. Wszystkie z tych składowych są bardzo istotne w prawidłowej diecie.

 

Herbatka najlepszą formą

Choć form stosowania morwy białej jest wiele (stosowanie suplementów diety, picie soków), to jednak najlepsze efekty daje napar z liści. Właśnie w takiej formie morwa oddaje wszystko, co ma najlepsze, spełniając oczekiwania osoby ją stosującej. Polecamy ją więc i my.

 

Polecamy herbatkę:

herbatka z morwy białej

Herbatka z morwy białej – Morwa fix

Herbatkowy poradnik