Ostropest na wsparcie wątroby

Ostropest jest znanym i cenionym od wieków naturalnym środkiem wspierającym pracę wątroby. Warto go spożywać prewencyjnie, aby naturalnie wspomagać właściwe działanie tego organu.

Ostropest – właściwości

Ostropest plamisty (z łac. Silybum marianum) to jednoroczna roślina uprawiana w Polsce przede wszystkim do celów farmaceutycznych oraz jako ozdoba i poplon. Powszechnie wykorzystywanym surowcem jest owoc ostropestu zawierający liczne związki aktywne, takie jak m.in. flawonoidy, olejek eteryczny, aminy biogenne czy gorycze. Swe wyjątkowe właściwości zawdzięcza on przede wszystkim kompleksom flawonolignanów, w szczególności sylimarynie i sylibinie, których zadaniem jest stabilizacja błon komórkowych hepatocytów w wątrobie. Dzięki temu ostropest tak skutecznie wspomaga ochronę wątroby i wspiera jej prawidłową pracę.

Ostropest – działanie

Wysoka zawartość flawonolignanów sprawia, że wyciąg z owoców ostropestu działa wspomagająco na prawidłową produkcję żółci oraz pomaga w chronieniu komórek wątroby. Polecany jest jako wsparcie w dolegliwościach wątroby różnego rodzaju, w tym m.in. przewlekłego stanu zapalnego, zatruć, stłuszczenia, a nawet marskości tego narządu. Warto regularnie spożywać owoce ostropestu plamistego również w celach prewencyjnych, jako naturalne wspomaganie odpowiedniego funkcjonowania organu.

Ostropest mielony do sałatek, jogurtów czy koktajli

W zależności od formy podania, wyróżnia się inne sposoby dawkowania ostropestu, mające na celu zachowanie jak największej ilości cennych substancji. Można stosować tę roślinę w formie oleju (3 razy dziennie po jednej łyżeczce od herbaty na pół godziny przed posiłkiem), ale najlepiej spożywać ją „na surowo” – w formie zmielonego suszu z owoców. Zaleca się zjadanie 2 łyżeczek ostropestu mielonego dziennie. Można je dodawać do posiłków (świetnie smakują z sałatkami, kanapkami, musli, jogurtem, sosem czy zdrowymi koktajlami) lub zjadać wprost „z łyżeczki”.

Tak jak w przypadku każdego rodzaju ziół, lepiej nie przekraczać określonej dawki dziennej do spożycia. Ze względu na to, że ostropest jest niskotoksyczny, nie powinien wywoływać skutków ubocznych, jednakże sporadycznie (zwłaszcza u osób często cierpiących na dolegliwości układu pokarmowego) może wywoływać zaburzenia żołądkowo-jelitowe. Nie jest również wskazany dla kobiet ciężarnych i karmiących oraz dzieci do 12. roku życia.

 

Herbatkowy poradnik