Rodzaje herbat

Różnorodność świata herbat jest tak wielka, że nawet dwa napary sporządzone z tej samej rośliny mogą się diametralnie od siebie różnić. Do najpopularniejszych naparów należą herbata czarna, zielona, czerwona (Pu-erh) i biała. Wyjątkowym smakiem, a także znakomitymi właściwościami prozdrowotnymi wyróżnia się szczególnie herbata zielona.

Zielona herbata – wyjątkowy smak i cenne właściwości

To najstarszy rodzaj herbaty, szczególnie popularny w Azji, ale również w naszym kraju zyskujący coraz szersze grono zwolenników. Powstaje z liści niepoddanych fermentacji, tylko suszonych od razu po zerwaniu, dzięki czemu zachowuje o wiele więcej cennych substancji i właściwości, niż herbata czarna czy ulung (niebieska).

Herbata zielona od dawien dawna uważana jest za cudowny napój. Cechuje się wyjątkowymi zaletami. Zawiera polifenole, katechiny i silne antyoksydanty, które wspomagają spowalnianie procesów starzenia organizmu i zapobieganie rozwojowi chorób cywilizacyjnych. Ponadto w jej składzie znajdują się m.in. lipidy, garbniki, teina oraz liczne mikroelementy, takie jak m.in. cynk, wapń, fluor, mangan czy miedź. Zielona herbata jest także bogata w witaminy z grupy B, a także E, C oraz A.

Dostępnych jest wiele gatunków herbaty zielonej, które – w zależności od rodzaju – różnią się od siebie kolorem (od żółtego do zielonego). Wszystkie charakteryzują się natomiast ożywczym aromatem i delikatnym smakiem. Do najpopularniejszych gatunków herbaty zielonej zalicza się: Long Jing (inaczej Lung Ching), Sencha, Matcha oraz Gunpowder.

Działanie herbaty Gunpowder

Gunpowder (czyli dosłownie „proch strzelniczy”) to rodzaj zielonej herbaty o listkach zwiniętych do postaci niewielkich kulek o szarozielonym odcieniu i twardych w dotyku. Pochodzi z chińskiej prowincji Anhwei (gdzie określana jest mianem „herbaty perłowej”) i jest produkowana podczas bardzo krótkich zbiorów. Cechuje się złocistym kolorem naparu oraz wyraźnym, gorzkim smakiem, dlatego też często dodaje się do niej dodatkowe składniki, np. kwiat hibiskusa lub liście mięty, tak jak w smacznych herbatach Herbapolu Wrocław. Mięta nadaje naparowi orzeźwiającego, a hibiskus lekko kwaskowatego smaku.

Herbata ta wykazuje wyjątkowe dobroczynne działanie. Jest doskonałym uzupełnieniem w odżywianiu osób prowadzących zdrowy tryb życia. Wspiera prawidłową pracę serca i układu krążenia oraz wspomaga odporność organizmu. Jest polecana również osobom borykającym się z nadwagą. Dzięki zawartym w składzie katechinom, herbata działa pozytywnie na ograniczanie wchłaniania tłuszczów z pokarmów i ich rozkład w organizmie. Działa również wspomagająco na trawienie.

Wielokrotnie przeprowadzane badania naukowe dowiodły, że zielona herbata pomaga chronić mózg przed różnego rodzaju formami starczej demencji, zawiera bowiem polifenole, które wiążą się ze szkodliwym beta-amyloidem oraz nadtlenkiem wodoru, odgrywającymi istotną rolę w chorobie Alzheimera.

Codzienne spożywanie odpowiednio zaparzonej (saszetkę należy zalać szklanką gorącej wody i zaparzać pod przykryciem przez 3 minuty) zielonej herbaty jest więc nie tylko zwyczajnym wypijaniem smacznego napoju, ale przede wszystkim wartościową inwestycją we własne zdrowie.

Herbatkowy poradnik