Rumianek – wspiera perystaltykę jelit

Rumianek jest jedną z najstarszych roślin wykorzystywanych w ziołolecznictwie. Jest panaceum na wiele dolegliwości. Dobrej jakości herbatkę z rumianku warto zawsze mieć w apteczce, szczególnie wtedy, gdy w domu mieszka małe dziecko.

Rumianek – właściwości

Łacińska nazwa rumianku „Matricaria” oznacza matkę i została nadana roślinie ze względu na jej kojące właściwości, kojarzące się z troskliwą, matczyną opieką. Już w starożytności kwiaty rumianku stosowano w celu łagodzenia bólów brzucha oraz jako lek przeciwzapalny. Współcześnie rumianek jest jedną z najlepiej zbadanych, a jego niezwykłe właściwości najlepiej udokumentowanych, roślin na świecie. Dlatego z całą stanowczością można stwierdzić, że „matczyna” nazwa tej polnej rośliny wcale nie jest przesadzona.

Rumianek – działanie na układ pokarmowy i inne dolegliwości

W ziołolecznictwie stosowany jest koszyczek rumianku, składający się z dwóch rodzajów kwiatów – żółtych wewnętrznych i zewnętrznych białych. Jest skarbnicą cennych substancji – flawonoidów, kumaryn i związków śluzowych. Zawiera witaminę C, cholinę, poliacetyleny, fitosterole i fenolokwasy.

Przede wszystkim warto stosować rumianek na żołądek i dolegliwości jelitowe. Herbatka wytworzona z jego kwiatów skutecznie wspomaga procesy trawienne i prawidłową pracę układu pokarmowego, szczególnie po spożyciu ciężkostrawnych posiłków. Ponadto działa wspierająco na zdrowe funkcjonowanie dróg oddechowych. Herbatka z rumianku może być także stosowana w stanach napięcia, stresu i przy bezsenności.

Napar z kwiatów rumianku można nie tylko popijać. Stosuje się go też zewnętrznie, np. jako płukankę w stanach zapalnych błon śluzowych gardła i jamy ustnej, do przemywania podrażnionej skóry oraz zmęczonych i podrażnionych oczu. Wspomaga gojenie się skóry przy trądziku młodzieńczym. Można go również użyć do inhalacji przy katarze oraz do płukania w zapaleniach błon śluzowych i skóry dróg rodnych, narządów płciowych czy odbytu.

Rumianek dla dziecka

Łagodne działanie tej rośliny sprawia, że może być z powodzeniem stosowana już u bardzo małych dzieci. Brakuje jednoznacznych medycznych zaleceń, które określają od jakiego wieku można podawać rumianek niemowlętom. Przyjmuje się jednak bezpieczną granicę powyżej 6. miesiąca życia, pod warunkiem, że malec nie wykazuje objawów uczulenia. Herbatkę z rumianku należy wprowadzać powoli.

Łagodna herbatka z koszyczków rumianku wspiera procesy trawienne u maluchów karmionych butelką i starszych dzieci. Dzięki zawartości flawonoidów, rumianek do picia może też łagodzić kolkę niemowlęcą. Można go stosować również zewnętrznie. Żółtawa wydzielina, która pojawia się w kącikach oczu maluszka jest objawem ropnej infekcji. Konieczna będzie wizyta u lekarza, ale niezależnie od tego malcowi można przemywać oczy wacikiem nasączonym w naparze kwiatu rumianku rozcieńczonym wodą (płyn powinien mieć jasnożółtą barwę).

Mimo wielu dobroczynnych właściwości, należy pamiętać, że rumianek jest ziołem, które może u niektórych wywołać alergię, szczególnie wówczas, gdy stosuje się go do okładów i przecierania skóry. Stosowany w nadmiarze może z kolei osłabić działanie niektórych leków. W przypadku herbatki, zaleca się więc picie naparu z 1 saszetki maksymalnie 1-3 razy dziennie.

Herbatkowy poradnik