Siemię lniane na prawidłowe trawienie

Siemię lniane to niewielkie nasiona lnu o wyjątkowych prozdrowotnych właściwościach i licznych wartościach odżywczych, które przede wszystkim powinny docenić osoby cierpiące na dolegliwości trawienne. Jednakże nasienie lnu ma również wiele innych zastosowań.

Naturalnym siedliskiem lnu zwyczajnego jest Bliski Wschód, ale obecnie len nie występuje w stanie dzikim. Od kilku tysięcy lat jest uprawiany przede wszystkim na włókno o cienkiej i mocnej przędzy. Właściwości zdrowotne siemienia lnianego znane były w starożytnym Egipcie, Mezopotamii czy Chinach. Również w późniejszych stuleciach renoma lnu nie malała – już w VIII w. król Francji Karol I Wielki ustanowił prawo nakazujące spożywanie nasion lnu celem utrzymania zdrowia.

Len – właściwości i składniki odżywcze

Siemię lniane obfituje w liczne składniki odżywcze. Jest bogaty w śluzy i polisacharydy, minerały (m.in. wapń, fosfor, magnez, potas i sód) oraz witaminy. Zawiera lignany, kwasy tłuszczowe omega-3 oraz sporą ilość błonnika. Jedna łyżka nasion lnu dostarcza organizmowi aż 3 gramy błonnika, co stanowi nawet ok. 12% zalecanej dziennej porcji włókna pokarmowego.

Roślina zawiera dwa rodzaje błonnika: nierozpuszczalny (60-80%) oraz rozpuszczalny (20-40%). Drugi typ charakteryzuje się właściwościami żelującymi, czego skutkiem jest wiązanie treści przewodu pokarmowego, opóźnianie procesu opróżniania żołądka i w efekcie dłużej odczuwana sytość po posiłku. Z kolei błonnik nierozpuszczalny, wiążąc wodę, zwiększa objętość mas kałowych, dzięki czemu ruchy perystaltyczne jelit są silniejsze, a wypróżnianie bardziej regularne. Składnik ten pomaga zapobiegać zaparciom.

Len – działanie wspierające zdrowie układu pokarmowego

Siemię lniane jest stosowane jako skuteczny środek wspierający regularną pracę jelit oraz przyczyniający się do prawidłowego trawienia i pasażu treści pokarmowej. Po spożyciu lnu, polisacharydy powlekają błonę śluzową przewodu pokarmowego, dzięki czemu roślina ta może być z powodzeniem stosowana jako wsparcie naturalnej czynności żołądka. Len warto stosować wspomagająco w celu łagodzenia schorzeń żołądkowo-jelitowych, np. zaparć lub też dolegliwości bólowych.

Siemię lniane – jak pić i stosować?

Siemię lniane powszechnie dostępne jest w postaci mielonej lub całych ziaren. W przypadku lnu zmielonego zawarty w nim tłuszcz bardzo łatwo i szybko się utlenia, przez co siemię lnianie traci część swych cennych właściwości, w tym przede wszystkim kwasy omega-3. Dlatego też wybierając konkretny produkt, lepiej zdecydować się na len w nasionach, a nie gotowy len mielony.

Aby przyrządzić odpowiednio siemię lniane, łyżkę nasion należy zalać szklanką wrzącej wody i odstawić do spęcznienia na ok. 20 minut. Tak przygotowywany macerat można pić po połowie lub całej szklance 2-3 razy dziennie. Nasiona lnu warto również dodawać do jogurtów, sałatek, owsianek czy koktajli, a nawet jako składnik babeczek, ciast czy pieczywa. Nie powinno się spożywać więcej niż 50 gramów siemienia dziennie.

Herbatkowy poradnik