Zadbaj o swoje ciśnienie

Ważne jest, aby utrzymywać prawidłowe ciśnienie krwi i nie dopuszczać do stanu jego podwyższenia. Mogą Cię w tym wspierać pewne niefarmakologiczne metody. Domowe sposoby na obniżenie ciśnienia pomagają w uchronieniu serca i mózgu przed przykrymi skutkami częstego napięcia nerwowego czy stresu.

Czym jest nadciśnienie tętnicze?

Nadciśnienie (hipertensja) to podwyższenie ciśnienia tętniczego krwi powyżej granicy normy. We wczesnym etapie objawy choroby są mało charakterystyczne lub nawet niezauważalne. Często zresztą nadciśnienie wykrywane jest przypadkiem – dopiero poważne jego powikłania, takie jak zawał serca, choroba niedokrwienna, udar mózgu czy niewydolność nerek każą zastanowić się nad przyczynami chorób i skłaniają do działania. Dobrze więc zawczasu podejmować środki zapobiegawcze, aby nie dopuścić do rozwinięcia się choroby i utrzymywać ciśnienie krwi na właściwym poziomie. W tym celu warto regularnie je kontrolować, zmienić styl życia na zdrowszy oraz stosować domowe metody pomagające w jego obniżeniu. Należy przy tym pamiętać, że przy utrzymującym się wysokim nadciśnieniu niezbędna jest wizyta u lekarza i wdrożenie leczenia farmakologicznego. Dlatego więc, jeżeli mimo stosowania się do wyżej wymienionych zaleceń, nie uda Ci się go obniżyć, obowiązkowo skonsultuj się ze specjalistą.

Nadciśnienie – domowe sposoby

Warto profilaktycznie zadbać, aby nie dopuścić do stanu podwyższonego ciśnienia. Pomogą w tym domowe sposoby, do których zalicza się przede wszystkim zmianę stylu życia. Już 30-minutowy codzienny spacer pozwala sercu sprawniej pompować krew. Podczas spaceru weź kilka głębokich, spokojnych wdechów – zmniejszą one poziom stresu, a przez to pomogą w obniżeniu ciśnienia. Warto też zmienić sposób żywienia – ograniczyć sól, wprowadzić do jadłospisu więcej produktów zawierających potas oraz… czosnek, którego regularne spożywanie wpływa na zmniejszenie ciśnienia. Koniecznie należy też rzucić palenie i zmniejszyć spożycie alkoholu. Bardzo dobre rezultaty przynosi też systematyczne picie specjalnie dobranych naparów ziołowych. Polecana herbatka wspierająca zdrowie układu krążenia powinna zawierać kwiatostan głogu, liść czarnej porzeczki, ziele serdecznika pospolitego, kwiaty lipy czy ziele dziurawca.

Głóg – działanie na układ sercowo-naczyniowy

Kwiat głogu zawiera procyjanidyny wpływające łagodnie na obniżenie ciśnienia tętniczego, a także flawonoidy wspierające rozkurczanie mięśni i naczyń krwionośnych, czego efektem jest napływanie do serca większej ilości utlenionej krwi i jego wydajniejsze działania. Preparaty na bazie tej rośliny (przede wszystkim herbatka z głogu) są więc polecane osobom pragnącym efektywnie wspierać zdrowe funkcjonowanie układu krążenia.

Wysokie ciśnienie może prowadzić do wielu poważnych schorzeń zagrażających życiu. Aby temu zapobiec, warto zadbać o utrzymanie prawidłowego ciśnienia krwi i włączyć do swej diety smaczną herbatkę zawierającą zioła wspierające to działanie.

Polecane herbatki:

Herbatkowy poradnik