Zadbaj o swoje ciśnienie

Prawidłowy poziom ciśnienia krwi jest niezbędny dla zachowania zdrowia i cieszenia się życiem. W dużym stopniu utrzymanie prawidłowego ciśnienia zależy od naszego stylu życia, odpowiedniej diety, adekwatnej aktywności fizycznej, ograniczenia stresu i wysypiania się.Kiedy mówimy o nadciśnieniu?

O układzie krążenia mówimy jako o systemie zamkniętym, w którym, dzięki pompie (sercu) rozprowadzana jest krew z tlenem przez naczynia krwionośne do tkanek przez tętnice, a następnie już odtlenowaną krew wraz z produktami przemiany materii, przez układ żylny ponownie kierowana jest do serca. Główną funkcją układu krwionośnego jest prawidłowe odżywienie tkanek organizmu, jednakże, aby móc zapewnić efektywną pracę tego układu, konieczne jest odpowiednie ciśnienie.

Ciśnienie tętnicze to powstający opór ścian naczyń na uderzającą o nie krew. Mierzy się w milimetrach słupa rtęci (mm Hg), a w wyniku pomiaru uzyskuje się wynik ciśnienia skurczowego i rozkurczowego.

Za optymalne ciśnienie krwi uważa się ciśnienie 120–129/80–84 mm Hg. Ciśnienie skurczowe do rozkurczowego skurczowe między 130-139/85-89 uznaje się za wysokie prawidłowe, które w przyszłości może prowadzić do rozwoju nadciśnienia.

O nadciśnieniu tętniczym mówimy, kiedy występuje ciśnienie krwi wynosi 140/90 mm Hg lub więcej. Nadciśnienie rozpoznaje się po kilkukrotnych pomiarach ciśnienia krwi wykonywanych w skali kilku tygodni. W przypadku zaobserowania podwyższonego ciśnienia konieczna jest konsultacja z lekarzem w celu dobrania odpowiedniego leczenia. Objawy nadciśnienia są niespecyficzne (ból głowy, szybsze męczenie, zaburzenia snu), a bez odpowiedniej diagnostyki, może prowadzić do poważnych powikłań (zawału, udaru, uszkodzenia nerek).

Zarówno u osób zmagających się z nadciśnieniem jak i tych, które chcą zadbać o profilaktykę konieczne jest zmodyfikowanie stylu życia. Zalecane jest wdrożenie odpowiedniej aktywności fizycznej, aby utrzymać prawidłową masę ciała (BMI <25 kg/m2 , obwód talii u kobiet poniżej 80 cm, a u mężczyzn poniżej 94). Według zaleceń WHO, każdy dorosły powinien uprawiać aktywność o umiarkowanej intensywności przynajmniej 150 minut tygodniowo. Istotne jest także zadbanie o dietę. Szczególnie zaleca się wprowadzenie diety śródziemnomorskiej i Dash oraz ograniczenie używek takich jak alkohol i papierosy.

Dieta w profilaktyce nadciśnienia tętniczego

  1. Ograniczenie soli, zamiast tego stosować większą liczbę ziół
  2. Spożywanie odpowiedniej ilości warzyw i owoców, szczególnie tych bogatych w potas m.in. bananów, pomidorów, fasoli
  3. Wprowadzenie do diety orzechów, szczególnie włoskich, pieczywa pełnoziarnistego
  4. Ograniczenie spożywania czerwonego, smażonego mięsa na rzecz ryb i gotowanego mięsa drobiowego

 

Zastosowanie roślin w diecie

Wiele roślin, stosowanych w fitoterapii działa korzystnie na utrzymanie prawidłowego ciśnienia krwi. Wśród nich mowa jest m.in. o zielu serdecznika, kwiatostanie  i owocu głogu, czosnku i owocu aminka egipskiego.

 

Kwiat głogu dzięki obecności flawonoidów i procyjanidyn wpływa korzystnie na utrzymanie prawidłowego ciśnienia tętniczego.Preparaty na głogu są polecane osobom pragnącym wspierać swój układ krążenia.

 

Bibliografia:

  1. https://www.mp.pl/pacjent/nadcisnienie/informacje/cisnienie_nadcisnienie/58698,nadcisnienie-tetnicze [dostęp: 17.05.2024]
  2. Lamer-Zarawska E., Kowal-Gierczak B., Niedworok J., Fitoterapia i leki roślinne, 2007, PZWL

 

Polecane herbatki:

Herbatkowy poradnik