O dobroczynnych właściwościach ziół nie trzeba raczej nikogo przekonywać. Najczęściej występują w postaci herbatek i naparów, ale możliwości ich zastosowania jest znacznie więcej. Nasiadówki, inhalacje, kompresy, kremy i balsamy to tylko niektóre sposoby na efektywne wykorzystanie ziół.
Napary i odwary
Napary są najczęściej wykorzystywanymi wyciągami wodnymi z ziół. Surowiec zalewa się wrzącą wodą i parzy pod przykryciem 5-20 minut. Następnie należy odcedzić zioła i pić ciepły napar niewielkimi łykami. Napary najczęściej przygotowywane są z miękkiego surowca, takich jak kwiaty, pączki, czy liście. Natomiast odwary przygotowuje się w zupełnie inny sposób. Surowiec zielarski zalewa się zimną wodą i podgrzewa nie dłużej niż 30 minut. Jednak nie należy dopuścić do zagotowania się odwaru. Podobnie, jak w przypadku naparu zioła cedzimy i odwar pijemy małymi łykami. Przygotowuje się odwary najczęściej z twardych roślin, takich jak: kłącza, łodygi, korzenie.
Lecznicze kąpiele ziołowe i nasiadówki
Nasiadowe kąpiele były powszechnie stosowane już przez nasze babcie i prababcie jako efektywny sposób na wiele przykrych i bolesnych dolegliwości. Do dziś nasiadówka jest polecaną metodą na wiele schorzeń. Nasiadówki łagodzą pieczenie i ból, przyspieszają gojenie i mają działanie ściągające. Aby je prawidłowo wykonać, wystarczy usiąść w misce lub wanience wypełnionej wodą (do wysokości nerek) i roztworem danego zioła.
Poza nasiadówkami, poleca się również kąpiele ziołowe, polegające na zanurzeniu się w wodzie z rozpuszczonym surowcem do wysokości klatki piersiowej. Do kąpieli warto dodawać takie zioła, jak m.in. szałwia, mięta pieprzowa czy rozmaryn (wpływają pozytywnie na zwiotczenie skóry), kozieradka (przydaje się w pielęgnacji skóry suchej) czy kwiaty lipy (polecane przy bezsenności dzięki właściwościom uspokajającym).
Dobroczynne okłady, kompresy i kataplazmy
Kompresy z ziół przygotowuje się, zanurzając czystą tkaninę lub gazę w gorącym odwarze ziołowym, który następnie przykłada się do bolącego lub podrażnionego miejsca. Kompresy można wykonywać z ziela świetlika i rumianku, mięty, rozmarynu czy pokrzywy.
Kataplazmy są z kolei okładami z rozdrobnionego na papkę zielarskiego surowca, którym smaruje się gazę, przykłada do bolącego miejsca i owija bandażem. Można je przyrządzać np. z nasion lnu lub kwiatu lipy.
Inhalacje ziołowe
Polegają na wdychaniu gorących oparów z ziół zalanych wrzątkiem. Należy pochylić się nad tak przygotowanym wywarem, nakryć głowę ręcznikiem i wdychać opary przez 10-15 minut. Inhalacje są polecanym domowym sposobem na walkę z katarem i zatkanym nosem.
Maści, kremy, balsamy
Wyciągi ziołowe (odwary, napary itp.) są częstym składnikiem naturalnych kosmetyków: balsamów, kremów czy maści. Można je przygotować samodzielnie w domu, używając do tego masła shea, wazeliny lub wosku pszczelego oraz odpowiednich ziół i roślin, takich jak m.in. nagietek, kwiat lipy, kora wierzby, a także rumianek, dziewanna czy nasiona babki płesznik.
Możliwości stosowania ziół jest wiele. Wymienione wyżej przykłady to zaledwie kilka pomysłów na wykorzystanie ich dobroczynnych i pielęgnacyjnych właściwości. W przypadku problemów ze nie wymagających wizyty u lekarza jak: lekko podrażniona skóra, katar czy lekki ból głowy warto wspomóc się działaniem nasiadówek, okładów czy inhalacji z wybranych roślin.