Najpopularniejsza wśród herbat owocowych. Czy to za sprawą wspomnień z dzieciństwa i jednego z pierwszych wspaniałych doznań smakowych jakim było spróbowanie soczystego, słodkiego owocu maliny?
Niezaprzeczalnym jest jednak, że to właśnie herbatka malinowa jest najbardziej lubiana i ceniona za swój delikatny smak. A najwspanialej skojarzenia z malinową herbatką ujęła w swojej jazzowej balladzie Stanisława Celińska
„Gdy jesień liście suknią zamiecie
I już się prześni nasz sen o lecie
Przy stole cicho sobie siądziemy
Ciepłej herbatki się napijemy
Malinowa herbatka wieczorem
Rozgrzewa myśli, cieszy kolorem
Tamte lata mi przypomina
Ty – młody, ja – dziewczyna
Ogród dziki pełen zieleni
I wspomnienia – aż się rumienisz
Rwałam maliny, kładłam na dłoni
A ty ustami sięgałeś po nie”
Herbatka Malinowo – Lipowa Chwila
to propozycja, w której do wspaniałego aromatu powszechnie lubianego owocu maliny dodany jest kwiat lipy , owoc gruszy i liść poziomki.
Świeżo dojrzałe Owoce maliny zbierane są, w czasie suchej pogody i suszone w nie za wysokich temperaturach, dzięki czemu zachowują swoje właściwości, smak i barwę.
Oprócz doskonałych właściwości smakowych, dietetycznych i spożywczych, owoce maliny, zawierają kwasy organiczne, m.in. cytrynowy, jabłkowy, salicylowy, pektyny, antocyjany, cukry, związki śluzowe, a ponadto witaminy C, E, B1, B2, B6 oraz substancje mineralne.(1)
Lipa należy do najcenniejszych drzew parkowych i alejowych. Charakteryzują się gęstą, regularną koroną, wczesnym rozwojem liści oraz obfitym kwitnieniem. Drewno lipy jest lekkie i miękkie, dlatego wykorzystywane w snycerstwie oraz rzeźbiarstwie. Przede wszystkim lipa ceniona jest jako roślina miododajna i lecznicza.(2)
Kwiatostan lipy zawiera związki flawonoidowe, śluz oraz olejek eteryczny, dzięki którym wykazuje działanie uspakajające, przeciwskurczowe, przeciwgorączkowe, napotne, moczopędne, przeciwzapalne, łagodnie ściągające i tonizujące. (1)
Liście poziomki za sprawą zawartych w nich flawonoidów działają moczopędnie , przyczyniają się do usuwania szkodliwych produktów przemiany materii rozpuszczalnych w wodzie.
Owoc gruszy dopełnia całości smaku pozwalając stać się Malinowo-lipowej chwili propozycją nie tylko na jesienne i zimowe wieczory, gdy organizm domaga się rozgrzania ale również (podane w wersji lekko chłodniejszej) letnie. Aromat maliny i lipy pozwali się wyciszyć oraz zrelaksować po długim, zabieganym dniu. Kwiat lipy wspomaga prawidłowe trawienie oraz układ odpornościowy.
(1) E. Senderski Prawie wszystko o ziołach
(2) Słownik botaniczny Wiedza Powszechna
Polecana herbatka