Herbatka Malinowa

Najpopularniejsza wśród herbat owocowych. Czy to za sprawą wspomnień z dzieciństwa i jednego z pierwszych wspaniałych doznań smakowych jakim było spróbowanie soczystego, słodkiego owocu maliny?

Niezaprzeczalnym jest jednak, że to właśnie herbatka malinowa jest najbardziej lubiana i ceniona za swój delikatny smak. A najwspanialej skojarzenia z malinową herbatką ujęła w swojej jazzowej balladzie Stanisława Celińska

„Gdy jesień liście suknią zamiecie

I już się prześni nasz sen o lecie

Przy stole cicho sobie siądziemy

Ciepłej herbatki się napijemy

 

Malinowa herbatka wieczorem

Rozgrzewa myśli, cieszy kolorem

Tamte lata mi przypomina

Ty – młody, ja – dziewczyna

 

Ogród dziki pełen zieleni

I wspomnienia – aż się rumienisz

Rwałam maliny, kładłam na dłoni

A ty ustami sięgałeś po nie”

Herbatka Malinowo – Lipowa Chwila

to propozycja, w której do wspaniałego aromatu powszechnie lubianego owocu maliny dodany jest kwiat lipy , owoc gruszy i liść poziomki.

Świeżo dojrzałe Owoce maliny zbierane są, w czasie suchej pogody i suszone w nie za wysokich temperaturach, dzięki czemu zachowują swoje właściwości, smak i barwę.

Oprócz doskonałych właściwości smakowych, dietetycznych i spożywczych, owoce maliny, zawierają kwasy organiczne, m.in. cytrynowy, jabłkowy, salicylowy, pektyny, antocyjany, cukry, związki śluzowe, a ponadto witaminy C, E, B1, B2, B6 oraz substancje mineralne.(1)

Lipa należy do najcenniejszych drzew parkowych i alejowych. Charakteryzują się gęstą, regularną koroną, wczesnym rozwojem liści oraz obfitym kwitnieniem. Drewno lipy jest lekkie i miękkie, dlatego wykorzystywane w snycerstwie oraz rzeźbiarstwie. Przede wszystkim lipa ceniona jest jako roślina miododajna i lecznicza.(2)

Kwiatostan lipy zawiera związki flawonoidowe, śluz oraz olejek eteryczny, dzięki którym wykazuje działanie uspakajające, przeciwskurczowe, przeciwgorączkowe, napotne, moczopędne, przeciwzapalne, łagodnie ściągające i tonizujące. (1)

Liście poziomki za sprawą zawartych w nich flawonoidów działają moczopędnie , przyczyniają się do usuwania szkodliwych produktów przemiany materii rozpuszczalnych w wodzie.

Owoc gruszy dopełnia całości smaku pozwalając stać się Malinowo-lipowej chwili propozycją nie tylko na jesienne i zimowe wieczory, gdy organizm domaga się rozgrzania ale również (podane w wersji lekko chłodniejszej) letnie. Aromat maliny i lipy pozwali się wyciszyć oraz zrelaksować po długim, zabieganym dniu. Kwiat lipy wspomaga prawidłowe trawienie oraz układ odpornościowy.


(1) E. Senderski Prawie wszystko o ziołach
(2) Słownik botaniczny Wiedza Powszechna

Polecana herbatka

 

Herbatka Malinowo – Lipowa Chwila

 

 

Herbatkowy poradnik