Sprawdź skuteczne i bezpieczne ziołowe herbatki na trawienie

Cierpisz na bóle żołądka, niestrawność, wzdęcia, biegunki, zaparcia czy zgagę?

Odpowiednio dobrane herbaty i zioła szybko i skutecznie uwolnią Cię od tych problemów. Jakie herbatki na trawienie wybrać? Poniżej zebraliśmy informacje na temat ziołowych herbatek, które najskuteczniej pomogą w problemach żołądkowych.

 

Co na trawienie? Polecane zioła i rośliny

Herbatka na trawienie to dobra i bezpieczna metoda na widoczną poprawę działania układu pokarmowego. Z czego powinna się składać, aby efektywnie wspomóc naturalne procesy trawienne oraz pracę wątroby i jelit? Najlepsze herbatki zawierają dobre zioła na trawienie, przede wszystkim liście mięty pieprzowej, ziela skrzypu czy dziurawca, pokrzywę i kłącza kurkumy. Szczególnie bardzo wskazana jest mięta, wpływająca dobroczynnie na zwalczanie mdłości i uczucia pełności, zwiększanie wydzielania soków trawiennych, a także, ze względu na swe działanie rozkurczowe, działająca przeciwbólowo i wspomagająco w walce z kolką jelitową. W mieszance nie powinno zabraknąć również owoców kminku, wpływających korzystnie na wydzielanie soku w żołądku czy też owoców kolendry, wspomagających utrzymanie prawidłowych gazów w przewodzie pokarmowym. Z kolei cykoria zwyczajna, poza właściwościami poprawiającymi trawienie, jest też bogatym źródłem kwasu foliowego. Może być spożywana bez obaw przez kobiety w ciąży i matki karmiące. Świetnym środkiem na niestrawność jest również imbir. Już nasze babcie i dziadkowie wiedzieli o jego przeciwskurczowych i wspomagających trawienie właściwościach, dodając obrany i starty korzeń imbiru do herbatki na trawienie. Warto pamiętać także o usprawniającym ruchy jelit koprze włoskim, zapobiegającej uciążliwym wzdęciom szałwii oraz łagodzącym bóle brzucha rumianku.

Co na zaparcia? Skuteczne ziołowe herbatki

Do najczęściej występujących dolegliwości układu trawiennego zalicza się zaparcia. Czy można sobie z nimi poradzić bez konieczności sięgania po leki czy suplementy? Oczywiście, że tak. Z pomocą przychodzi natura. Dobra i szybko działająca herbatka na zaparcia powinna przede wszystkim zawierać surowce śluzowe, takie jak nasiona babki płesznika i banki jajowatej, ziarna psyllium czy nasiona lnu. Związki śluzowe pod wpływem wiązania wody pęcznieją i zwiększają swą objętość, czego skutkiem jest działanie przeczyszczające. Siemię lniane (czyli wspomniane nasiona lnu) są na tyle bezpiecznym środkiem, że mogą być bez przeszkód podawane nawet małym dzieciom, np. w formie kleiku. Pracę jelit poprawiają także kora kruszyny, liście senesu, szakłak amerykański i korzeń rzewienia. Łagodnie przeczyszczająco działają lukrecja i czarny bez. Dobrze jest pić również zagęszczony sok aloesowy. Trzeba jednak pamiętać, aby preparatów zawierających wymienione zioła na zaparcia nie nadużywać – ich przewlekłe stosowanie może powodować szkodliwe skutki uboczne.

Warto pamiętać, że tabletki przeciwbólowe czy przeczyszczające na receptę nie powinny być nigdy pierwszym sposobem w leczeniu chorób układu trawiennego. W przypadku dolegliwości trawiennych, zaparć i innych problemów żołądkowych, warto w pierwszej kolejności wybrać naturalne, a przy tym bezpieczne środki ziołowe. Są one na tyle skuteczne, że z pewnością pomogą w walce z bólem i dyskomfortem, a sięganie po farmaceutyki okaże się całkowicie zbędne.

Polecamy:

Herbatkowy poradnik