Skąd w aronii ta Moc?

Aronia czarnoowocowa (Aronia melanocarpa) jest krzewem z rodziny różowatych, występującym w stanie naturalnym na suchych glebach wschodniej części Ameryki Północnej.

W latach 80 ubiegłego stulecia zyskała sporą popularność w krajach europejskich. Głównie za sprawą zawartych w jej owocach witamin. Przełożyło się to na liczne powstałe plantacje w naszym kraju.

Owoce aronii są kwaśne i cierpkie, więc nie należą do deserowych, ale maja duże znaczenie w przetwórstwie spożywczym i farmacji.

Owoce zawierają cukry, pektyny, kwasy organiczne, garbniki, antocyjany, witaminy. Wśród tych ostatnich szczególnie duża jest zawartość witaminy P i C.

To wszystko sprawia, iż owoce i przetwory z nich są pomocne w walce z chorobami, takimi jak: miażdżyca, nadciśnienie oraz chorobami oczu. Stosowane są w awitaminozie i zaburzeniach przemiany materii.

Wspomniane już witaminy P i C zawarte w owocach aronii mogą być przydatne jako środek zapobiegawczy i leczniczy przeciw szkodliwemu działaniu promieniowania jonizującego. Po katastrofie elektrowni jądrowej w Czarnobylu osobom napromieniowanym podawano syrop z owoców aronii, zalecany w leczeniu choroby popromiennej.

Stwierdzono również, że spożywanie przetworów z aronii przeciwdziała krwawieniu żołądka, co ma bardzo duże znaczenie w leczeniu chorób wrzodowych przewodu pokarmowego

Z owoców aronii przygotowuje się w gospodarstwie domowym wina, likiery, soki, kompoty, dżemy. Syrop aroniowy jest używany do wyrobu preparatów zwiększających odporność organizmu, w przeziębieniach i stanach gorączkowych, a ponadto jako środek wzmacniający dla dzieci i rekonwalescentów

Herbatka Aroniowa Moc

Herbatce, która w swym składzie zawiera 65% owocu aronii, towarzyszy doskonałej jakości owoc porzeczki czarnej i owoce goji. Całości doznań smakowych dopełnia, nadając dość zaskakującą słodycz, owoc jabłoni. Nuta dodanego ziela trawy cytrynowej to już prawdziwa „wisienka na torcie” tego naparu.


Wiadomości Zielarskie 7/8 1998
Botanika Leksykon popularnonaukowy Wydawnictwo Albatros
M.E. Senderski Prawie wszystko o ziołach

Polecana herbatka

Herbatka Aroniowa Moc

Herbatkowy poradnik